szew francuskiSzew francuski to moja ulubiona metoda schludnego wykańczania bez overlocka. Na przykładzie Sukienki Swobodnej pokażę Ci, jak najprościej go uszyć!Sukienka, która zainspirowała mnie do stworzenia Sukienki Swobodnej, ma jakieś 30 lat. Gdy analizowałam sekrety jej długowieczności, oprócz luźnego kroju zwróciłam uwagę na wykończenia. Wszystkie jej szwy – i boki, i rękawy – były wykończone szwem francuskim! Postanowiłam, że w małej dawce przemycę tę technikę też w moim wykroju.

Szew francuski zapewnia nie tylko bardzo estetyczne wykończenie bez overlocka. Przez to, że na zewnątrz nie ma ani skrawka brzegu materiału, daje też ubraniu długowieczność!

Jeśli szukasz zbiorczej informacji o technikach wykańczania, polecam ten tekst: jak szyć bez overlocka?. Piszę w nim też o szwie francuskim. Wciąż lubię tamten sposób na szycie szwu francuskiego, ale dziś pokażę Ci metodę, która jest jeszcze prostsza!

Szew francuski – najprostsza metoda szycia

W tej metodzie potrzebujemy dwu-centymetrowego dodatku na szew (zapasu). Sukienka Swobodna zawiera już ten dodatek na szwach bocznych i ramionach. Wspominam o tym, bo być może będziesz chciała zastosować tę metodę przy innych szwach, albo w innych ubraniach. Podam Ci przykład – rękaw! Kolejnym krokiem do długowieczności sukienki może być wszycie główki rękawa szwem francuskim – wtedy musisz już dodać jeszcze 1 cm dodatku do standardowo zawartego tam centymetra. 1. Połącz szwy boczne sukienki tak, żeby lewe strony materiału stykały się w środku.

2. Zszyj szwy od pachy do dołu spódnicy na 1 cm, zaczynając i kończąc ryglowaniem. Powtórz na drugiej stronie sukienki.

3. Przytnij dodatki do 3-5 mm od szwu.4. Teraz rozprasuj szwy tak, żeby surowy brzeg materiału układał się na jedną stronę. Sprawdź, czy szew wygląda ładnie od lewej strony ubrania. Na prawej surowy brzeg nie powinien się strzępić – wszystkie odstające włókna możesz jeszcze raz przyciąć po prasowaniu.5. Przewróć sukienkę na drugą stronę i jeszcze raz zepnij szwy boczne szpilkami. Poprzednio wykonany szew powinien być wyciągnięty idealnie na brzeg – jeśli tak nie jest, popraw to prasowaniem. Zszyj cały szew boczny na 1 cm, zaczynając i kończąc ryglowaniem. Szew powinien zaczynać się i kończyć w nacinku – możesz dla kontroli upewnić się, czy tak jest. Surowe brzegi materiału powinny być zamknięte wewnątrz szwu.

6. Na końcu zaprasuj szwy francuskie w stronę tyłu sukienki. To ważne, bo szwy francuskie przy rękawie zaprasowujemy w przód, żeby zmniejszyć objętość materiału pod pachą :)

szew francuski na lewej stornie ubraniaI tyle, szew francuski jest gotowy! Od zewnątrz wygląda delikatnie, jak zwykłe zszycie. Od wewnątrz z kolei mamy dodatek na szew, którego surowy brzeg jest sprytnie ukryty! Dzięki temu nic nie ma prawa się strzępić. Brawo, właśnie dodałaś swojej sukience parę lat życia :)