Jej, mam dla Was kolejny wykrój i kilka bardzo ważnych informacji! Wiecie, że ten wykrój wcale nie miał być wypuszczany do internetu? Oto załatwiona sobie przez Was osobiście… Spódnica Luzacka!
Od kilku miesięcy pracuję nad kursem szycia spódnic i czasem dzielę się z Wami procesem na Instagram Stories. Gdy pokazałam tę spódnicę, moja skrzynka odbiorcza zadrżała. W ciągu paru godzin dostałam ponad pięćdziesiąt pytań o spódnicę: co to, czy będzie wykrój, czy będzie można go kupić… Postanowiłam, że jeśli pod zdjęciem na Instagramie pojawi się 300 komentarzy, to… udostępnię go na tydzień. Do pobrania za darmo.
I mimo że na początku wykrój miał być po prostu częścią kursu, to dzięki Waszemu odzewowi (zebrało się grubo ponad 300 komentarzy) zmieniłam swoje plany! Od teraz przez tydzień (do 31 sierpnia 2018) możecie pobrać wykrój za darmo. A już za jakiś czas będzie dostępny, uwaga uwaga, do kupienia w wersji papierowej!!! [EDIT: wersja papierowa już jest i można kupić ją tutaj!]
Pozwólcie, że przedstawię Wam tę Panią…
Spódnica Luzacka – czyli przewygodna i praktyczna spódnica do noszenia na co dzień. Po domu, do pracy i na rower!
Spódnica Luzacka to wygodna, leżąca w talii spódnica o luźnym, trapezowym kroju. Ma praktyczne kieszenie i pas podkreślający talię.
Luzacka, jak sama nazwa wskazuje, ma sporo luzu i objętości – a dzięki gumce w talii bez problemu dopasujesz ją do swojej sylwetki.
Ten model świetnie nadaje się dla początkujących! Tworząc go myślałam o tym, żeby był jednocześnie prosty do szycia i praktyczny. Stąd właśnie głębokie jak na spódnicę kieszenie, stąd wygodny, rozkloszowany krój i brak zamka czy guzików. Nie będzie też problemu z dopasowaniem wykroju do sylwetki, bo jedyne, co trzeba tu dopasować, to obwód gumki. Biodra są już luźne!
Spódnica Luzacka ma dwie długości do wyboru – do połowy łydki i przed kolano. Można uszyć też wersję jak najbardziej uproszczoną, czyli bez kieszeni – to coś dla tych, którzy chcieliby postawić absolutnie pierwsze kroki w szyciu.
Spódnica Luzacka – wersja A (midi z kieszeniami)
Spódnica Luzacka – wersja B (połowa uda z kieszeniami)Spódnica Luzacka – wersja C (najprostsza)
EDIT: wykrój jest już dostępny w wersji papierowej!
Gruby papier, przejrzyste oznaczenia, jasna instrukcja w zdjęciach… Jeśli za każdym razem wzdychasz na myśl o krojeniu nowego modelu – koniecznie sprawdź, jak łatwo szyje się z tym wykrojem!
Co fajne – Spódnica Luzacka to jeden z tych modeli, po które możesz sięgnąć nawet jeśli jeszcze nie szyłaś żadnych ubrań. Instrukcja jest naprawdę obszerna, poza tym przetestowałam ją na moim mężu, który jeszcze nigdy nie szył… a tę spódnicę uszył w 5 godzin BEZ mojej pomocy, na podstawie samego tekstu! A w instrukcji są dodatkowo zdjęcia :) Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowego wsparcia, cały proces szycia spódnicy pokazałam w kursie video “Jak szyć spódnice? – Podstawy”.
Spódnica Luzacka to drugi wykrój po Topie Codziennym, który udostępniam publicznie. No i jak zwykle czułam, że tym razem musi być jeszcze lepiej. Dla Was to dobrze, dla mnie to bardzo niezdrowe, bo dopieszczałam wykrój całymi tygodniami:)
Wykrój jest przygotowany w dziewięciu rozmiarach i trzech możliwych wersjach, co daje razem 27 kombinacji – dla porównania, Top Codzienny jest przygotowany w skromnych 5 rozmiarach. Do spódnicy przygotowałam też bardzo szczegółową instrukcję pełną zdjęć, którą jeszcze w wersji bez zdjęć przetestował mój osobisty mąż (!). Nie szył nigdy nic więcej poza testowaniem ściegów, nie podpowiadałam mu, a dał radę! Coś tam mu się poprzesuwało, naciął też zbyt głęboko nacinki – ale mimo wszystko samodzielnie uszył rzecz, która nadawałaby się do chodzenia. Bardzo zależy mi na tym, żeby moje wykroje były nie tylko modelami do szycia, ale żeby miały też walor edukacyjny – z tą instrukcją misja jest spełniona :)
Wymagania odnośnie materiału
Na Spódnicę Luzacką nadadzą się wszystkie tkaniny lekkiej do średniej grubości, które nie są sztywne.
Przykładowe materiały to:
- wiskoza/len o splocie płóciennym i gramaturze około 140-170g/m2 – gniotliwa struktura i lekkość materiału idealnie nadadzą się na wersję letnią,
- cienki jeans (bawełna + elastan) lub miks ubraniowy (np. wiskoza+poliester+elastan) o gramaturze około 200g/m2 – nadadzą się na spódnice na wiosnę i jesień.
Ważne jest to, żeby materiał nie był sztywny, żeby układał się w miękkie fałdy. Można sprawdzić to przy zakupie. Podrzucam Wam artykuł na ten temat: ten materiał trzeba wydotykać.
Wszystkie inne wskazówki znajdziecie w instrukcji. Jeśli będziecie chciały o coś dopytać – napiszcie komentarz pod tym postem :)
W ciągu kolejnych tygodni zrobimy sobie tu małą akcję wspólnego szycia: pokażę Wam, jak wybrać materiał, co przygotować, a potem uszyjemy tę spódnicę wspólnie.
To wszystko będzie pokazane w formie tekstu i zdjęć tutaj, na blogu. Jeśli chcecie zobaczyć wszystko w filmie i poznać tonę innych technik przydatnych przy szyciu spódnic, to zapraszam Was na kurs :)
Kurs szycia spódnic – zapowiedź [EDIT: już dostępny]
Moi kursanci o kolejny kurs po “Solidnych podstawach szycia na maszynie” dopraszali się już zimą zeszłego roku… i w końcu będzie :) U mnie proces tworzenia takich rzeczy zawsze trwa długo, bo chcę upewnić się, że przekażę jak najwięcej jak najlepszej wiedzy.
Mam wielką nadzieję, że wykrój się Wam przyda! I nawet jeśli znajdziecie jakąś literówkę albo inny drobiazg (olaboga!), to spódnicę tak czy inaczej będzie się dało uszyć. Ja już w tej chwili chodzę niedospana i spragniona urlopu, więc wysyłam to wszystko półprzytomna ;) Co mam to dałam, zaraz klikam “publikuj” i zasłaniam oczy ręką. Wiedzcie, że jeśli umrę młodo, to umrę na perfekcjonizm!
Tu chciałam jeszcze napisać coś o tym, żebyście były wyrozumiałe i że bardzo się staram robić dla Was fajne rzeczy, ale już mi mózg zdań nie skleja. Pa :)