|
|
|
To jest lekcja trzecia kursu wpadnij po SZYJĘ.
- fastrygować
- używać opcji szycie do tyłu
- szyć po łuku
|
Potrzebne będą: stary sweter, nitka w dopasowanym kolorze, igła, karton, ołówek, kreda, nożyczki, szpilki, maszyna.
Wykrój jest najprostszy na świecie. Odrysowujemy dłoń położoną na kartonie w ten sposób, że ołówek jej dotyka i jest prostopadły do kartonu. Masz? Teraz wycinamy, ale nie dokładnie po linii. Po obu stronach kciuka trzeba dodać 2-3mm więcej, a przy pozostałych czterech palcach upłynnić linię. Wyjdzie takie coś:
Wykorzystamy fabryczny brzeg swetra. Rozłóż go na stole tak, żeby brzegi przodu i tyłu były idealnie na sobie. Możesz spiąć materiał szpilkami. Połóż wykrój, jednocześnie zdecyduj jak długie mają być rękawiczki za nadgarstkiem (patrz wyżej). Odrysuj, zepnij materiały szpilkami w środku (przyszłej) rękawiczki, wytnij.
Teraz niby można by było już szyć, ale dzianiny mają to do siebie, że lubią się rozciągać w różnych kierunkach. Będziemy więc fastrygować. Co to znaczy? Zszyjemy oba kawałki rzadkim ściegiem ręcznym. Potem, jeśli będziemy szyć po wcześniej dobrze naciągniętym szwie, materiał nie będzie się rozłaził. Zaczynamy od fabrycznych brzegów, które zabezpieczamy „na okrętkę”, żeby idealnie się zbiegały:
Potem lecimy rzadkim ściegiem, który możesz pokierować delikatnie po ukosie – wtedy fastryga będzie bardziej sprężysta!
Szyjemy naokoło, po linii kredy. Na końcu znów na okrętkę:
Jeśli będziesz dobrze naciągać ścieg szyjąc (nawet delikatnie marszcząc materiał), nie ma mowy, żeby coś się rozciągnęło przy szyciu maszynowym. Zanim zaczniemy, muszę powiedzieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy – opcji „szycie do tyłu”. Używa się jej do zabezpieczania brzegów. Gdybyś po prostu przeszyła rękawiczkę od brzegu do brzegu i związała nitki, po pierwsze – supełek wystawałby poza rękawiczki, po drugie wiązanie byłoby najsłabszym ogniwem szwu, jednocześnie najbardziej narażonym na zniszczenie przy zakładaniu. Żeby pozbyć się tego problemu, zaczniemy szyć od miejsca 2-3 centymetry „wgłąb” linii, cofniemy się do brzegu i dopiero obszyjemy rękawiczkę po całym obwodzie. Jeśli to brzmi niezrozumiale, popatrz na obrazek:
Prawdopodobnie masz w maszynie opcję szycia do tyłu. W
podstawach obsługi naszyny do szycia to taka szeroka wajcha po prawej stronie maszyny. Jeśli nie masz czegoś takiego, spróbuj w ten sposób:
(od 3 cm wgłąb linii -> do linii -> odwracamy i po obwodzie)
No to szyjemy! Łuki (zwłaszcza ten przy kciuku) mogą wymagać delikatnego podnoszenia stopki i silniejszego prowadzenia materiału dłońmi. Tak czy inaczej szycie zajmie Ci nie więcej niż 30 sekund. Niby jesteś tu, żeby nauczyć się szyć, a tak naprawdę szycie jest najkrótsze w całym procesie;) Rysowanie, krojenie i spinanie szpilkami trwa dużo dłużej. Ok, wracamy do rzeczywistości. Wypruj fastrygę, zawiąż nitki i ciesz się własnymi rękawiczami. Tak, są już gotowe!
Swoją drogą, czy taki typ rękawiczek ma jakąś nazwę? Bo mitenki to nie to samo co angielskie mittens. A rękawiczki dwupalcowe brzmią źle ;)
Chcesz porządnie nauczyć się podstaw szycia?
Zapisz się na kurs szycia online, który prowadzę! Ucz się szycia we własnym tempie i naucz się nowych trików z 18 nagrań wideo: