Obsługa maszny do szycia nie jest trudna, o ile znajdziesz dobrą instrukcję lub kurs szycia.Dziś zaczynamy mini kurs szycia! Ekscytujące, prawda?! Jeśli to czytasz, prawdopodobnie jesteś początkujący i obsługa maszyny do szycia to wciąż wielka niewiadoma. Nie martw się, z wszystkim sobie poradzimy. Masz przed oczami podobny widok?

Dobra, przesadziłam. Manekina możesz nie mieć, maszyna pewnie stoi po ludzku na stole.
Zaraz rozgryziemy wszystkie najważniejsze pokrętełka i przełączniki. Na początku wydaje się być tego dużo, ale gdy już zrozumiesz ich działanie, wszystko okaże się być sensowne i potrzebne. Twoja maszyna pewnie różni się trochę od mojej. Jeśli masz fabryczną instrukcję obsługi, będzie Ci znacznie łatwiej. Jeśli nie – pozostaje szukać analogicznych funkcji metodą prób i błędów:)

Chcesz porządnie nauczyć się podstaw szycia?

Zapisz się na wideokurs szycia online, który prowadzę! Ucz się szycia we własnym tempie i naucz się nowych trików z 18 lekcji wideo. Dokładnie pokazuję wszystkie etapy od obsługi maszyny aż do szycia pierwszej poszewki na poduszki i bluzki. Mówię też o rzeczach, których nie da się znaleźć w magazynach, a które są kluczowe do jakościowego szycia.

 

Jak działa maszyna do szycia?

Żeby wiedzieć, jak wygląda obsługa maszyny do szycia musisz rozumieć, jak właściwie działa maszyna. Wkładasz nitkę, przyciskasz pedał, na materiale robi się jakiś wzorek. To wszystko jest wynik ustawień, wynik tego, co wcześniej każesz tej maszynie zrobić. Musisz wybrać, jak będzie wyglądało przeszycie (=wybór rodzaju ściegu). Co ile będzie wbijała się igła i na jakiej szerokości. Potem wkładasz nitkę górną i nitkę dolną. Górna nić przechodzi przez materiał razem z igłą, zahacza dolną i wraca na górę. I tak ciągle. W dokładnie taki sposób, jaki ustawisz.
Tak to może wyglądać od góry:
A tak w przekroju:
Maszyna to nie czary mary, to konret. Pozwolę sobie przytoczyć rozterki kolegi (pozdrawiam!), który trochę szył, ale nigdy sam nie ustawiał sprzętu:
“Bo ja nie wiem, ta maszyna to jakaś magia. Nitka idzie w dół i wychodzi z powrotem, ale jakoś się trzyma i robi się szew. Ja w to nie mogę uwierzyć.”
Wiecie, w czym był problem? Nie wiedział, że pod spodem jest druga nitka… ;)

Solidne podstawy obsługi maszyny do szycia

Etap 1: poznaj funkcje swojej maszyny

Podstawę działania już znasz. Czas na rozgryzienie wszelkich pokręteł, wajch i pozostałych bolców.
Zlokalizuj pokrętło, które służy do zmiany rodzaju ściegu. U mnie do wyboru jest ścieg prosty (A), zygzak (B) i wiele, wiele innych. Na początku będziemy korzystać tylko z tych dwóch, resztą się nie przejmuj.
Prawe górne pokrętło opuszcza i podnosi igłę. Gdy już nawleczesz nici i włożysz materiał pod maszynę, możesz szyć albo naciskając nogą pedał, albo poruszając tym pokrętłem. Zwykle w rękach mamy więcej wyczucia, więc ta opcja przydaje się przy drobnych przeszyciach, zakończeniach, itp. Na razie tylko o tym wspominam, potem sama zobaczysz.
Póki co, patrz na igłę – przy obracaniu pokrętłem schodzi w górę i w dół!
podstawy obsługi maszyny do szycia, szycie dla żółtodziobów, jak nauczyć się szyć, maszyna do szycia, szycie, lekcja szycia, kurs krawiecki
U mnie kolejne pokrętło, już na górze, służy do regulacji gęstości ściegu. Te liczby to milimetry. Jeśli ustawisz dwójkę, maszyna po wbiciu i wyjściu igły przesunie materiał o 2mm i tam powtórzy to samo.
Pokrętło obok to szerokość ściegu. Widzisz rysuneczek obok kółka? Tutaj możey na przykład wyregulować szerokość zygzaka.
Kolejne dwie opcje to regulacja naprężenia nici górnej. To pokrętło zostaw na razie ustawione na “auto” albo – jeśli masz tylko wartości liczbowe – między 2 a 3.
Tu jest derulacja docisku stopki. To parametr, który czasem zmienia się po zrobieniu próby szwu. Na razie się nim nie przejmuj.
Ta niepozorna wajcha to bardzo potrzebna rzecz. Podniesiona do góry utrzymuje stopkę w górze – wtedy możesz włożyć materiał pod igłę. Gdy opuścisz wajchę, stopka zaczyna dociskać tkaninę do ząbków (na dole), które przesuwają ją podczas szycia.
Teraz już widzisz, skąd wzięła się nazwa “stopka”? Ona po prostu… wygląda jak stopa.
Teraz popatrz na te ściegi:

Zgadzasz się, że do opisania ich wyglądu potrzebne są parametry rodzaju, długości i szerokości ściegu?

Etap 2: nawijanie i zakładanie nici

Oto bohaterowie tej części:

podstawy obsługi maszyny do szycia, szycie dla żółtodziobów, jak nauczyć się szyć, maszyna do szycia, szycie, lekcja szycia, kurs krawiecki
Nić w na szpuli sklepowej idzie na górę, małą szpulkę trzeba dopiero nawinąć, umiejscowić w bębenku i razem z nim włożyć w dolną część maszyny.
Żeby nawinąć małą szpulkę, wkładasz sklepową szpulę na duży tylny bolec i przeprowadzasz nić w jakiś konkretny sposób. Jaki? Może, tak jak ja, masz na maszynie instruujące obrazki. Może trzeba będzie zajrzeć do instrukcji obsługi. U mnie wygląda to tak:
Nawiń końcówkę nici na małą szpulkę. Widzisz ten mały bolec po prawej? Tam trzeba będzie ją nałożyć. Zgodnie z rysuneczkami, jeśli przesuniesz bolec w prawo i przyciśniesz pedał, bolec ze szpulką będzie się obracać, a nić zacznie się nawijać. Nawiń szpulkę maksymalnie i odciągnij bolec z powrotem w lewo. Teraz znów pedał służy do szycia, nie nawijania.
Przetnij nić. Szpulkę włóż w bębenek tak, żeby końcówka przechodziła przez otworek:
Bębenek trzeba umiejscowić w maszynie podczas gdy igła jest podniesiona. [Jeśli jest opuszczona, do uniesienia użyj górnego bocznego pokrętła. Et voila, właśnie po to ono jest!] Końcówką nitki póki co się nie przejmuj.
Wracamy do dużej szpuli. Zanim nitkę będzie można przewlec przez oczko igły, trzeba pozahaczać ją w kilku miejscach, żeby zapewnić jej odpowiednie naprężenie. I znowu – u Ciebie może to wyglądać inaczej ;) Zajrzyj do instrukcji albo rozszyfruj obrazki na maszynie. Przejdź przez te kilka haczyków i przełóż nitkę przez oczko tak, by za igłą było jakieś 10cm. ZAWSZE zostawiaj taki zapas. Już prawie gotowe!
Ostatnią rzeczą, którą trzeba zrobić przed szyciem, jest wyciągnięcie na górę nitki dolnej. Zacznij kręcić pokrętłem opuszczania igły. Patrz, co zacznie się dziać: igła idzie w dół, górna nitka otacza bębenek tym samym zahaczając nić dolną. Jeśli delikatnie przytrzymasz koniec górnej nitki i pod koniec ruchu delikatnie pociągniesz, wyjmiesz końcówkę nitki dolnej. [kliknij żeby powiększyć]
podstawy obsługi maszyny do szycia, szycie dla żółtodziobów, jak nauczyć się szyć, maszyna do szycia, szycie, lekcja szycia, kurs krawiecki
Tadam! Górna nitka wyciągnęła dolną. Maszyna jest gotowa do szycia.
Wiem, ze to wszystko wydaje się być bardzo skomplikowane. Uwierz mi – zrozumiane raz zostanie w głowie na długo;)

Etap 3: pierwsze próby szycia

Masz już podłączoną do prądu maszynę z nawleczonymi nitkami? Super! Chwyć kawałek materiału (na przykład stare prześcieradła) i lecimy. Na początku proponuję ustawić ścieg na prosty. Połóż materiał na stoliczku, opuść stopkę. Nitki przełóż do tyłu. Powoli przyciśnij pedał i …
pierwszy ścieg za Tobą!
Teraz możesz poeksperymentować z ustawieniami: zmień ścieg na zygzak, ustaw jego szerokość itepe. [Jeśli ścieg nie był dobrze napięty, spróbuj przestawić naciąg nici górnej albo docisk stopki. Przy niezbyt grubej bawełnie ustawienia domyślne powinny wystarczyć.]
Wychodzi Ci? Pamiętasz już funkcje poszczególnych pokręteł? Wspaniale! Mam dla Ciebie małe zadanie ;)

ZADANIE 0

Żeby uszyć cokolwiek zdatnego do używania, musisz nauczyć się szyć w miarę równo. Podkreślam, w miarę ;) Właśnie od tego zaczynamy.
  • Na kawałku materiału narysuj kilka prostych linii. Spróbuj szyć dokładnie po nich. Po jakimś czasie wyczujesz maszynę i będziesz wiedziała, jak prowadzić materiał.
  • Połóż materiał pod stopką tak, by jego brzeg był ustawiony równolegle do wybranej z linii podziałki stoliczka. Zacznij szyć uważając, żeby brzeg cały czas dotykał tej linii.
  • Jeśli wychodzi Ci to zupełnie swobodnie, narysuj na materiale łuk albo krzywą i szyj jak najdokładniej po linii. Przy ciasnych łukach być może będzie konieczne podnoszenie stopki co jakiś czas. To też wyczujesz.
  • [*Możesz spróbować obszyć dekolt nieużywanej bluzki. Przeszycie zrobione równo (!) wzdłuż linii dekoltu wykonane kontrastową nicią nada jej nowy charakter. To może być Twój pierwszy mini projekt ;) ]

Nigdy nie uważałam się za mistrza równego szycia, musi Wam wyjść co najmniej tak jak mi. ;)

Już widzicie, że obsługa maszyny do szycia nie jest wcale taka trudna. Starałam się wytłumaczyć wszystko bardzo dokładnie, mimo tego jestem pewna, że nie wyczerpałam tematu. Tekst musiałby być pewnie ze trzy razy taki, a już jest lekko przydługi ;) Jeśli masz jakieś pytania, ktoś inny też może się nad tym zastanawiać. Pytaj w komentarzach, niech one też będą częścią tego mini kursu. Jeśli masz problem lub chcesz się czymś pochwalić – wyślij fotkę, nie wahaj się ;)
Powodzenia!

Chcesz porządnie nauczyć się podstaw szycia?

Zapisz się na kurs szycia online, który prowadzę! Ucz się szycia we własnym tempie i naucz się nowych trików z 18 nagrań wideo:

kurs szycia online w formie video Twoje Wykroje Joulenka Solidne podstawy szycia na maszynie