Okej, to jest bardzo wyczekiwany wpis! Obiecywałam, że w moich wykrojach nie zapomnę o kobietach z większym biustem. Dzisiejszy wpis jest dla Was, miłe panie:)
Na głównym zdjęciu widzicie Anię, która nie była tylko modelką do zdjęć. Ania zaczęła naukę szycia z wykrojów właśnie od Topu Codziennego (!), więc widzicie ją w jej pierwszym uszytym ubraniu (!!!). Ania działała z moją pomocą – pomogłam jej dopasować wykrój, a potem instruowałam, co jak robić. Uszyłam jej też ramiączka, które początkującym lubią sprawiać problemy. Nie jest z nimi aż tak źle, po prostu trzeba przećwiczyć je na boku – tutaj zrobiłam instrukcję szycia cienkich ramiączek spaghetti.
Na początku mam dobre wieści – Top Codzienny jest już dostępny w wersji do wydruku na kartkach A4! Wykrój wciąż pozostaje darmowy – wystarczy, że zapiszesz się na listę mailową Twoje Wykroje, a otrzymasz w mailu zwrotnym wszystkie potrzebne pliki. Jeśli już jesteś na liście – dzisiaj wysłałam Ci maila z plikami :)
Druga wieść jest taka, że możesz uszyć Top Codzienny z moją szczegółową instrukcją video, dołączając do kursu “Solidne podstawy szycia na maszynie”. Jeśli czujesz się trochę zagubiona w szyciowej wiedzy, a może w ogóle nie zaczynasz nauki, bo boisz się porażki – koniecznie zajrzyj i zobacz, czy to coś dla Ciebie :)
Przeróbki wykroju na większy biust – wybór rozmiaru
Top Codzienny nie wymaga skomplikowanych przeróbek, bo jest z natury dość luźny w talii. Odpowiednie dopasowanie potrzebne jest tylko na dekolcie i w biuście.
Obiecałam konkrety, więc będziemy bazować na prawdziwych wymiarach. Ania ma około 103 cm w biuście. Przy dopasowaniu rozmiaru rzuciłyśmy okiem na tabelę, która jest dodana do instrukcji szycia wykroju:
Z tabeli rozmiarów wynika, że Ania wykracza poza obwód w biuście rozmiaru 42 (96 cm). Ale ale! W tabeli podałam też wymiary gotowego, uszytego ubrania. Tam już obwód w biuście to 102,5 cm. Bluzka ma około 6,5 cm luzu w biuście i ten luz można czasem wykorzystać:) My stwierdziłyśmy, że zmodyfikujemy wykrój rozmiaru 42 i dodamy 4 cm luzu w biuście, więc uzyskamy obwód na gotowo 106,5 cm – o 3,5 cm więcej niż obwód Ani. Taki luz jest bardzo wygodny przy tkaninach pracujących, np. tych o skośnym splocie.
Tak wyglądał nasz tok myślenia, a teraz… przeróbka! To jest jedna z kilku podstawowych przeróbek, które omawiam w moim kursie.
Przeróbki wykroju na większy biust – modyfikacja bluzki dla kobiet z dużym biustem
Tego typu prostą przeróbkę można zrobić też w innych rozmiarach – jeśli na przykład Twój biust jest bliższy rozmiarowi 38, a biodra są w okolicy 34-36, to znaczy, że przednia część bluzki powinna być trochę szersza niż tylna. Być może warto wybrać rozmiar 34-36 i dodać trochę luzu w biuście według tego sposobu.
Modyfikacja przodu
1/ Będą potrzebne: przód Topu Codziennego, linijka, coś precyzyjnego do pisania (ołówek/cienkopis), nożyczki, taśma (najlepiej papierowa, malarska), cienki papier.
2/ Rysujemy linie od ramiączka do wierzchołka zaszewki i od wierzchołka do dołu bluzki.
3/ Rozcinamy tę linię i pilnując, żeby ramiączko było złożone linią szycia, rozkładamy papier tak, żeby uzyskać połowę pożądanego luzu na wysokości zaszewki. Tutaj jest to 2 cm. Przód jest krojony ze złożenia, więc uzyskamy po 2 cm luzu na obie strony przodu – w sumie 4 cm.
4/ Teraz rozcinamy zaszewkę wzdłuż dolnej linii i tak manewrujemy dolną częścią wykroju, żeby uzyskać równoległe powiększenie 2 cm od biustu w dół.
5/ Podklejamy wszystkie rozcięcia papierem.
6/ Teraz pozostaje nam wygładzić linię dołu, która na tych kawałkach nie jest już na tej samej wysokości. Musimy minimalnie wygładzić połączenie tak, żeby nie modyfikować linii bocznej. Wygładzamy też zapas na podwinięcie, który ma tam 2 cm.
7/ Wygładzamy linię szycia ramiączka i zapas, który ma szerokość 1 cm.
8/ Poprawiamy też kształt zaszewki. Na górze nacinek pozostaje w tym samym miejscu, a na dole do zaszewki doszło trochę papieru. Nowy nacinek będzie więc tam, gdzie było rozcięcie, ale na dolnej części wykroju. Zaszewkę najprościej jest złożyć wg nowej linii, ułożyć ją w dół i ściąć na gładko – dzięki temu nowy “pik” zaszewki zrobi się sam. Można też narysować linię od wierzchołka zaszewki przez jej środek (wyznaczony jak na zdjęciu) – na tej linii będzie najbardziej wysunięta część zaszewki.
9/ Pozostaje jeszcze dodać 1 cm dodatku na zaszewce, wyciąć i…
10/ Gotowe!
Modyfikacja odszycia przodu
Tutaj będziemy robić prawie to samo, z tym że do zmian przeniesiemy sobie zaszewkę z dołu do boku – tak będzie wygodniej!
1/ Zaczynamy od przeniesienia zaszewki na bok – rysujemy linię od wierzchołka zaszewki w bok, a następnie nacinamy zaszewkę i tę linię.
2/ Składamy zaszewkę na dole, nacinek do nacinka – zaszewka otworzy się na linii bocznej.
3/ Teraz wykonujemy punkty 2-5, które opisałam w modyfikacji przodu – z tym że nie podklejamy zaszewki. Zaraz będziemy ją przenosić :)
4/Nacinamy papier po starej linii zaszewki – tej, która jest bardziej od boku – i zamykamy boczną zaszewkę. Zaszewka otworzy się na dole.
5/ Nacinki na zaszewkę mamy teraz a) od boku, tam gdzie był i b) od środka na dodanym pasku, przesuniętym o 2 cm od starego nacinka.
6/ Poprawiamy wszystkie dodatki i linie tak jak w punktach 6-9 z przodu i gotowe:)
Dzięki tej metodzie dodajemy luz nie tylko w biuście, ale też w talii i biodrach, ale w tym topie to nic strasznego. W tej zmianie chodzi o to, że przód robi się szerszy, ale jednocześnie linia dekoltu pozostaje taka sama. Dekolt nie odstaje ani odrobinę bardziej, a luz jest wyraźnie wyczuwalny.
Top Codzienny Ani
A teraz jeszcze pokażę z różnych perspektyw dzieło Ani. Jak na pierwszy raz świetnie dała sobie radę, co nie? I serio, większość robiła sama – pomogłam jej przy ramiączkach i wykończeniach! Reszta to po prostu cierpliwa Ania, która robiła krok po kroku wszystko, co jej mówiłam :) W skupieniu brała pod uwagę wszystkie uwagi – gdybym miała kiedyś prowadzić stacjonarne kursy szycia, życzyłabym sobie takich kursantek!
Powtórka dydaktyczna :D Ja (ta z lewej, nie?) mam na sobie top uszyty z rozmiaru 34, a mam 83 cm w biuście (mieszczę się w przedstawionym w tabelach luzie rozmiaru 34, chociaż 36 też leżałby dobrze). Ania (z prawej, oczywiście!) ma na sobie top z dodanymi 4 cm na biust, przerobiony według opisanej metody z rozmiaru 42, a ma w biuście 103 cm.
No i jeszcze jedno zdjęcie zza kulis, które doskonale obrazuje, kto nadaje się na modelkę, a kto powinien trzymać się drugiej strony aparatu… :D
Daj znać, czytelniczko miła, czy tego typu materiały są przydatne! A może masz jeszcze jakieś pytania odnośnie szycia Topu Codziennego? Wiele przydatnych informacji jest w instrukcji – znajdziesz tam sugestie dotyczące wyboru materiałów, podstawowe kroki w szyciu… Jeśli jeszcze coś jest niejasne, chętnie pomogę :)