Przydarzyły Ci się kiedyś nieładnie wypchane kolana legginsów, sukienka tracąca fason w trakcie noszenia lub pękające nadruki? Wszystkie te mankamenty powoduje zwykle dzianina nie najlepszej jakości. Pokażę Ci dziś, na jakie aspekty dzianin warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Żeby szycie dzianin było przyjemnością i wygodą!
Najbardziej rozczarowujące w szyciu jest to, gdy uszyjemy coś super, włożymy w to masę serca, a potem – trzy prania i rzecz wygląda jak przeżuta przez niedźwiedzia. Przykład to bluzka, którą mam na sobie na zdjęciu wyżej. Kupiłam tę dzianinę w outlecie za 5zł/metr i nie sprawdziłam jej zbyt dobrze, bo chciałam szyć z niej tylko modele próbne. Ten materiał ma jednak tak ładny odcień, że po uszyciu próbnej bluzki, przemyciłam ją do swojej szafy! Niestety, już po paru praniach mocno się zmechaciła. Uwielbiam ten krój i kolor, więc noszę tę bluzkę, ale już raczej tylko jako ubranie po domu.
Z biegiem szycia nabiera się coraz więcej wprawy w rozróżnianiu dobrych i złych dzianin. Za każdą z poniższych porad stoi zwykle jakiś nieudany zakup, który zapamiętałam na dłużej – niestety, człowiek uczy się na błędach. Mam nadzieję, że Wy dacie radę nauczyć się na moich ;)
Kupujemy dzianiny – na co zwrócić uwagę?
1. Dobranie właściwości do wykroju
Dzianiny to nie tylko sweter czy t-shirt, mamy ich cały przekrój: od lekkich i lejących po ciężkie i stabilne, niemal nierozciągliwe. Jeśli masz już wybrany wykrój, określ, jak powinien się zachowywać materiał. Oto przykłady:
- na luźny t-shirt dobra będzie ciężka, mało rozciągliwa dzianina single jersey
- na obcisłą sukienkę dzianina musi być rozciągliwa, ale powinna wracać do pierwotnego kształtu, żeby nie tracić formy
- na sukienkę z draperiami materiał musi być bardzo lejący, najlepiej cienki, ale ciężki
- na sukienkę trzymającą formę, na przykład sukienkę, którą uszyjemy w kursie Solidne Podstawy Szycia Dzianin, materiał powinien być ciężki i mało rozciągliwy – może być to dzianina pętelkowa albo punto.
Dzianiny nie są wcale trudne do szycia na maszynie domowej, ale jeśli dopiero zaczynasz, zacznij od tych cięższych i stabilniejszych. Szukaj haseł takich jak “dzianina pętelkowa” czy “punto”. Tutaj warto zadziałać odwrotnie, czyli zacząć od wyboru właściwości materiału, a potem dostosować dobry wykrój. Dobra wiadomość – mój nowy wykrój na sukienkę dzianinową wygląda suuuper szyty z takich stabilnych dzianin! Wpis o rodzajach dzianin i podstawach szycia ich na maszynie domowej znajdziesz tutaj.
2. Rozciągliwość i “wracanie” do poprzedniego kształtu
W wykrojach na dzianiny jest zwykle specyfikacja rozciągliwości materiału. Rozciągliwość jest bardzo ważna – jeśli materiał będzie dobrze dobrany rozciągliwością pod wykrój, jest większa szansa, że się polubicie! Rozciągliwość podaje się w procentach – jeśli jest to 30%, 10 cm materiału złapane prostopadle do fabrycznego brzegu musi dać rozciągnąć się do 13 cm, 60% do 16 cm i tak dalej. Najlepiej zaznacz 10 cm szpilkami, zmierz w rozciągnięciu, puść i zmierz znowu – ocenisz w ten sposób, czy dzianina “wraca” do pierwotnego kształtu. A to jest kluczowa sprawa, jeśli ubranie ma trzymać fason przez wiele miesięcy i lat!
W tym zwykle pomaga mała domieszka elastanu (lycra/spandex) – do jakichś 5-7% w składzie. Możesz też ulepszyć test “wracania” – podnieś materiał, lekko “wbij” w niego palec i sprawdź, czy wybrzuszenie zniknie. Podobne deformacje może później powodować wieszak – fajnie wiedzieć, czy ten sposób przechowywania nie zniekształci ubrania.
Brzydko odkształcona palcem dzianina, która nie wróciła do poprzedniego kształtu.
3. Podwijające się brzegi
Jeśli odcięty brzeg materiału podwija się po rozciągnięciu w palcach, to znaczy, że podwijać będą się też skrojone kawałki wykroju. Zwłaszcza cienkie, bawełniane jersey’e mają do tego tendencję – to jest ich cecha, która w żaden sposób nie jest wadą materiału, ale przysporzy nam więcej roboty przy krojeniu. Można to podwijanie poskromić, na przykład krochmaląc materiał przed krojeniem. Jeśli jednak nie chcesz mieć dodatkowej roboty – uciekaj od tych materiałów jak najdalej!
4. Wzory i nadruki
Dzianina ma nadruk? Rozciągnij go delikatnie i zobacz, czy nie pęka. Techniki druku na dzianinie są przynajmniej trzy i jeśli sprzedawca nie może udzielić informacji na ten temat ich trwałości, warto ocenić jakość druku palcami. Od siebie dodam dwie dygresje – po pierwsze jeśli szukasz pasków, lepiej żeby dzianina była po prostu dziana z dwóch kolorów nitek, a nie zadrukowana. Po drugie, nadruki dobrze jest prać na lewej stronie, najlepiej w dodatkowym woreczku ochronnym – przeżyją dłużej!
To podstawowe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w sklepie. Jak zawsze – jeśli dopiero zaczynasz oswajać się z dzianinami, polecam wybrać się na zakupy stacjonarnie. Tylko w ten sposób wydotykasz materiały i ocenisz ich właściwości :)
Chcesz uczyć się szycia dzianin bez overlocka, na maszynie domowej? To możliwe!
Czy też uważasz, że to paradoks? Uczymy się szyć głównie tkaniny, a nosimy t-shirty i bluzy dresowe… Czas to zmienić! Zapraszam Cię na kurs szycia online – Solidne Podstawy Szycia Dzianin. Dzięki kursowi nabierzesz pewności w szyciu dzianin na zwykłej maszynie domowej. Zaczynamy od teorii, ustawień maszyny, doboru akcesoriów. Potem szyjemy opaskę na uszy, a na końcu ubranie z wykroju Dzianina Uniwersalna :)
Ruszamy z nową grupą w październiku! Zapisz się na listę chętnych, a dostaniesz bonus – ściągę z porównaniem technik szycia tkanin i dzianin na maszynie domowej :)