Książki do konstrukcji to jeden z tematów, na który wiele z Was czeka, co zasygnalizowaliście w blogowej ankiecie;) Dziś więc będzie typowo tematycznie, szyciowi laicy raczej nie znajdą tu nic interesującego. Pozostałe elitarne grono szyjących (tak, o Was mówię!) zapraszam na przegląd książek, dzięki którym można ugryźć temat tworzenia wykrojów z zupełnie różnych stron.
Słowniczek
W razie gdyby znalazła się tu jakaś duszyczka pragnąca przejść na konstrukcyjną (konstruktywną!) stronę mocy;)
Wykrój – forma, według której przed szyciem krojony jest materiał. Wykrój może składać się w kilku części, na przykład prosty top – 2 części (przód i tył), bluzka w rękawem – 3 części (przód, tył rękaw). Poszczególne części odrysowuje się od wykroju, wycina i odpowiednio zszywa.
Konstrukcja ubioru – jeden z procesów powstawania ubioru, dzięki któremu pomysł projektanta ma szanse ujrzeć światło dzienne. Między projektem a szyciem trzeba skonstruować wykrój, który najdokładniej oddaje pomysł projektanta. W tym celu tworzy się siatki konstrukcyjne złożone z podstawowych wymiarów, których linie przesuwa się, zmienia lub wygina, by uzyskać zamierzony kształt. Skonstruowany wykrój musi zostać odszyty i przetestowany, zanim projekt pójdzie do produkcji lub sam wykrój zostanie wprowadzony na rynek.
Modelowanie – dostosowanie kształtu ubrania do budowy człowieka. Najczęściej modeluje się, by przystosować gotowy wykrój do wymiarów danej osoby. Dokonuje się tego pracując na płasko (na wykroju) bądź na próbnej wersji ubioru – przez podbieranie materiału tu i ówdzie, przesuwanie i dodawanie zaszewek, regulowanie obwodów itp. Modelowanie może być też techniką tworzenia wykroju – wtedy pomija się etap konstrukcyjny i formuje tkaninę na osobie lub manekinie.
O ile znajomość konstrukcji nie jest potrzebna w domowym szyciu, podstawy modelowania warto mieć. Można kupić gotowe wykroje (konstrukcje mamy z głowy), ale rzadko kiedy będą one dobrze dopasowane do naszych pięknych, lecz wyjątkowych ciałek:)
Książki polskojęzyczne
Ćwiczenia do technikum odzieżowego:
- Krój i modelowanie odzieży damskiej lekkiej – Maria Bily-Czopowa, Karolina Mierowska
- Konstrukcja i modelowanie odzieży lekkiej (cz. 1 i 2) – Krystyna Trzecińska
Wiedza zawarta w tych książkach jest naprawdę ogromna. Książki zaczynają się od przedstawienia postawy człowieka i metod pomiaru, co jest bardzo dobrze wyjaśnione. Potem przechodzą do konstruowania i modelowania różnych form odzieżowych. I tu zaczynają się schody. Książki trudno jest zrozumieć samemu – są napisane jak podręczniki, czyli zakładają obecność nauczyciela, który wcześniej wytłumaczy terminy i dopowie, czego w treści nie ma. Dodatkowo jak na pozycje, które obfitują we wzory, mają zbyt wiele błędów i zbyt mało tłumaczą. Przykładowo – co mi po informacji, że dana długość ma wynosić 5/8 obwodu talii, skoro nie rozumiem, dlaczego przyjmuje się właśnie tą wartość? A co jeśli ktoś zrobił błąd i miało być 3/8? Nie wychwycę tego, bo nie rozumiem, co robię. Przez to za każdym razem przerywam czytanie z myślą “muszę w końcu pójść na kurs!” :) Szkoda, że nie ma nowych, poprawionych i lepiej opisanych wydań. Autorki nie zawsze jasno przekazują, co mają na myśli, chociaż z pewnością posiadają bardzo dużo wiedzy.
Książki poradnikowe:
- Kulisy kroju i szycia: spódnice i bluzki – Zofia Hanus
- Krój odzieży damskiej – Ryszard Kowalczyk
To książki dla osób, które chcą konstruować własne ubrania od zera, ale nie posiadły jeszcze podstaw. Polecam je dużo bardziej niż powyższe pozycje, bo lepiej tłumaczą i mają więcej rysunków ;) Tak jak poprzednie pozycje zawierają obszerny wstęp pozwalający zrozumieć budowę i ruchy człowieka. Wzory są dużo bardziej klarowne, ale też nie do końca wytłumaczone. Tu też znajdziemy drobne błędy.
Na pewno nie nauczymy się konstrukcji korzystając tylko z tych książek. Dużo daje sprawdzanie poszczególnych technik w praktyce – to nie książki do czytania, tylko do czytania i robienia ;)
Książki anglojęzyczne
Na wstępie zaznaczam – nawet średnio zaawansowany poradzi sobie ze zrozumieniem tych książek. Obie są napisane prostym, zrozumiałym językiem, a specjalistyczne terminy są wprowadzane powoli i dokładnie tłumaczone. Jedynym problemem może być dostępność. Warto jednak spróbować je znaleźć, bo są bardziej aktualnym źródłem wiedzy.
- How patterns work: The Fundamental Principles of Pattern Making and Sewing in Fashion Design – Assembil Books
Napisana prostym językiem książka pozwalająca zrozumieć działanie wykroju. Obszernie tłumaczy działanie zaszewek, zakładek, marszczeń i wszystkich tych zabiegów, które z dwuwymiarowego materiału pozwalają stworzyć trójwymiarowe ubranie. Wewnątrz znajdziemy masę dobrze opisanych, przejrzystych grafik. Książka spodoba się zwłaszcza osobom, które mają problemy z wyobraźnią przestrzenną. Dla trochę bardziej zorientowanych na pierwszy rzut oka nie wyda się warta uwagi, chociaż z pewnością dowiedzą się kilku nowych rzeczy, jeśli przeczytają ją od deski do deski.
- The complete photo guide to perfect fitting – Sarah Veblen
Mimo tego, że lubię liczyć i konstruować, ta książka to mój obecny faworyt! Pozycja napisana przez kobietę o ponad 25-letnim doświadczeniu w szyciu odzieży na miarę uczy przede wszystkim obserwować: gdzie powinniśmy dodać zaszewkę, by bluzka ładnie się układała? Jakie marszczenia świadczą o tym, że materiału jest już za mało? Po wstępie teoretycznym i słowniczku pojęć przechodzimy do omawiania konkretnych przykładów. Dużo zdjęć, dużo wiedzy. Autorka prowokuje do zastanowienia się nad problemem, a następnie podaje dobre rozwiązanie. Treść jest spójna, wyczerpuje temat modelowania w podstawowym zakresie. Polecam wszystkim, którzy szyją detalicznie, być może planują w przyszłości szyć dla klientów i dążą do jak najlepszego dopasowania do jedynych w swoim rodzaju sylwetek:)
O tej pozycji planuję napisać więcej, gdy pokażę rezultaty moich prób modelowania.
***
Nie ukrywajmy – książka idealna ucząca kroju i konstrukcji nie istnieje. Jest to temat mocno niszowy, ciągle opracowywany, poza tym do kwestii można podejść na wiele sposobów. Wychodzę jednak z założenia, że zakup książki nie może być zły zakupem ;) Każdą z nich warto przeczytać lub chociaż przejrzeć, by podłapać coś dla siebie.
Dajcie znać, czy wyłapaliście coś interesującego dla siebie. Jeśli polecacie inne książki lub sami pisaliście na ten temat, śmiało linkujcie ;) Jeszcze jedno – możecie polecić dobry, naprawdę DOBRY kurs konstrukcji? Czytałam o KSA, ale nie obrażę się za inne propozycje ;)