Zgodnie z Waszymi prośbami spod ostatniego patchworku fotograficznego, chciałam podzielić się dziś moim sposobem tworzenia kolażu w formie plastrów miodu. Mi robienie podobnych grafik daje mnóstwo radości, mam nadzieję, że uda mi się zarazić Was tą pasją!
Pobierz: szablon czysty + szablon numerowany
Jako że nie używam wymyślnych programów graficznych, czasem muszę trochę kombinować. Do obróbki zdjęć służy mi zazwyczaj AP Elements, który dostałam do kompletu z tabletem graficznym. Podejrzewam, ze bardziej zaawansowane programy mają po prostu opcje sześciokątnego zaznaczania i wycinania. Mój kolaż powstał przy pomocy szablonu, który jakimś cudem stworzyłam w AP Elements. Grunt, że mam teraz sposób na szybkie tworzenie podobnych kolaży, którym właśnie się z Wami dzielę! Zapraszam do lektury szczegółowej instrukcji krok po kroku;)
1. Słowem wstępu – warstwy
Jeśli miałeś już do czynienia z warstwami, bez wahania pomiń ten akapit. Jeśli jednak jesteś laikiem w tej dziedzinie, spróbuj dokładnie zrozumieć, bo wiedza o warstwach będzie podstawą do stworzenia kolażu. Co to są warstwy? Wyobraź sobie, że masz przed sobą kilka kartek papieru ułożonych jedna na drugiej. Jeśli wytniesz okienko w górnej, zobaczysz przez nie to, co jest na kartce pod spodem. Warstwy to właśnie takie płaszczyzny, które leżą na sobie w ustalonej kolejności, mogą być półprzezroczyste lub zawierać “okienka”. Jeśli już rozumiesz, wyobraź sobie teraz, jak powinien wyglądać szablon mojego kolażu? Jest to “biała kartka”, w której wycięte są sześciokątne okienka.
2. Wykonanie – GIMP
Dobrym, darmowym programem do obróbki zdjęć jest GIMP i to właśnie w nim pokazana jest dzisiejsza instrukcja. Zainstaluj program i pobierz szablon kolażu. Odpal GIMPa, przeciągnij myszką szablon i cztery zdjęcia na szare pole programu. Wszystkie z tych pięciu plików powinny utworzyć osobne warstwy w programie. Jak już wcześniej pisałam, warstwa szablonu powinna być na samej górze – kolejność możesz zmieniać klikając na poszczególne warstwy w pasku zadań po prawej i przeciągając je na odpowiednie pozycje. Teraz za pomocą narzędzi przesunięcie i skalowanie (zaznaczone po lewej) ustaw zdjęcia w sześciokątnych “okienkach”.
Teraz czas pozbyć się narożników zdjęć, które zachodzą na siebie. Można to zrobić na kilka sposobów, ja użyłam do tego celu narzędzia ścieżki (zaznaczone poniżej w lewym pasku narzędzi). Dla ułatwienia ustaw krycie warstwy z szablonem na około 80%. Kliknij po prawej na warstwę ze zdjęciem, które chcesz przyciąć. Zaznacz narzędzie ścieżki i obramuj nim obszar, który będziesz wycinać. Kliknij “zaznacz ze ścieżki “(po lewej na dole) i przyciśnij “delete” (z klawiatury). Zaznaczony fragment zdjęcia zostanie usunięty! Postępuj analogicznie z innymi wystającymi narożnikami. Gdy skończysz, ustaw krycie warstwy szablonu z powrotem na 100%. Teraz swój kolaż musisz już tylko odpowiednio zapisać…
3. Formaty zapisu
Poniższe zestawienie mówi samo za siebie. Podzieliłam zdjęcie na dwa, zapisując górną część w JPG i dolną w PNG. JPG znacznie przyciemniło biały kolor. Jeśli robicie jakąkolwiek grafikę w przewagą bieli, koniecznie zapiszcie ją w PNG! Zwłaszcza jeżeli zawiera ona przezroczyste elementy (jak mój szablon – JPG nie zapisuje przezroczystości). Trochę więcej znajdziecie o tym na blogu I love gooseberry*.
Wiem, że instrukcja jest obszerna, ale poszczególne kroki są naprawdę proste! Wystarczy zrozumieć to raz, by potem móc w trzy minuty wykonać podobny kolaż;) Mam nadzieję, że udało mi się wytłumaczyć wszystko w przystępny sposób i wyczerpać temat. Spróbujecie stworzyć własny miodowy kolaż? Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi, koniecznie piszcie!
Miłego dnia,
J.