Jak uszyć spódnicę zapinaną na guzikiCześć! Wiecie, dlaczego najbardziej lubię proste wykroje? Bo to one dają największe pole do popisu przy przeróbkach! Dziś pokażę Wam, jak uszyć spódnicę zapinaną na guziki z wykroju na prostą w podstawowej wersji Spódnicę Luzacką :)

Wykrój na Spódnicę Luzacką jest już dostępny w wygodnej wersji papierowej!

 

Jak przerobić wykrój?

Części tkaniny wierzchniej (zasadniczej)

Przeróbka wykroju jest całkiem łatwa: w częściach spódnicy (przód, tył, boczek przodu) odcinamy tunel na gumkę 1 cm nad linią nacinków. Tym samym boczek i tył są już gotowe – będziemy je kroić w takiej wersji.

Przodów potrzebujemy dwóch, dlatego warto odbić je sobie lustrzanie:

  • prawy przód będzie mieć listwę na dziurki, dlatego wydłużamy go środkiem o 7 cm. Z takiego wydłużenia powstanie listwa o szerokości 4 cm.Jak uszyć spódnicę zapinaną na guziki - przeróbka wykroju na Spódnicę Luzacką
  • lewy przód będzie mieć listwę na guziki, dlatego wydłużamy go środkiem o 5,5 cm, żeby uzyskać listwę o szerokości 3 cm.Jak uszyć spódnicę zapinaną na guziki - przeróbka wykroju na Spódnicę Luzacką

Na tym etapie po prostu zaufajcie, że te wartości będą się zgadzać:) Listwę na dziurki proponuję w tej wersji zrobić szerszą, żeby zakryła całą listwę na guziki. Można też zrobić obie listwy takie same, co kto lubi :)

Długość pasa będzie zależeć od obwodu talii, który polecam Ci zmierzyć po posiłku, żeby miał wystarczający luz;) Szerokość wykroju na pas to 10 cm (po zszyciu pas będzie mieć 4cm szerokości). Formuła na długość to kolejno: 5cm na wszycie listwy z dziurkami, 1/4 OT – 2cm na prawy przód, 1/2 OT na tył, 1/4 OT – 1,5cm na lewy przód, 4cm na wszycie listwy na guziki. Wszystkie te punkty najlepiej jest mieć oznaczone nacinkami, żeby móc łatwo połączyć je na szwach.

Dodatkowe akcesoria, klejenie itp

Do uszycia spódnicy wykorzystamy kilka guzików, na przykład o średnicy 1,8 cm. Tutaj bardzo pomocna będzie stopka do obszywania dziurek i wiedza o tym, jak wszyć guzik, żeby trzymał się przez lata + jak uszyć dziurki na maszynie domowej ;)

Boczki przodu kleimy bez zmian – tak jak w podstawowej wersji spódnicy.

Przody muszą być podklejone taśmą flizelinową przeszywaną (zbrojoną) o szerokości 1cm na linii, która była na pierwowzorze wykroju oznaczona jako linia złożenia materiału. Ta linia wciąż będzie środkiem spódnicy i to właśnie tam będziemy robić dziurki i przyszywać guziki – dlatego przyda się wzmocnienie.

Pas najlepiej będzie pokleić gładką flizeliną lub flizeliną zbrojoną rzędami nitek – wszystko zależy od tego, jak bardzo sztywny materiał wybrałaś. Ja do bardziej lejącego materiału wybrałam flizelinę z nitką, żeby bardziej wzmocnić materiał. Jeans podkleiłam gładką, cienką flizeliną – bo sam w sobie był już mocny i trzymał kształt.

 

Jak uszyć spódnicę zapinaną na guziki?

Okej, tutaj polecimy punktami! Tym razem eksperymentalnie zrobiłam grafiki zamiast zdjęć – dajcie znać, co uważacie o takiej formie.

1. Zszywanie bazy spódnicy.

Z formowaniem kieszeni, zszywaniem tyłu, boczków i przodów postępujemy jak w podstawowej wersji Spódnicy Luzackiej – te kroki można wykonać według instrukcji zawartej w wykroju (opisałam to też na blogu). Kończymy na etapie wykańczania szwów pionowych i od tej pory będą się już działy nowe rzeczy! Środki przodów oczywiście zostawiamy niezszyte, nie trzeba ich też wykańczać.

2. Jak uszyć spódnicę zapinaną na guziki – formowanie listew.

Zaczynamy od zaprasowania obu listew na 1 cm, potem listwę na dziurki składamy na 4cm, a na guziki – na 3cm. Od lewej strony zszywamy listwy 1-3 mm od brzegu złożenia:


3. Marszczenie spódnicy

Po zszyciu listew przechodzimy do marszczenia góry! Żeby ładnie zmarszczyć spódnicę, musimy zrobić wzdłuż brzegu góry spódnicy 3 fastrygi: na około 6mm, 10 mm i 15 mm od brzegu.Fastrygujemy po całym obwodzie, od listwy do listwy.

Marszczymy materiał wyciągając fastrygi. Ostatecznie będzie trzeba zmarszczyć spódnicę tak, żeby szwy boczne połączyły się z nacinkami na pasku.

Ten sposób marszczenia dokładnie opisałam we wpisie: Marszczenie tkanin – który sposób jest najlepszy?

Jak zmarszczyć materiał
4. Przechodzimy do podklejonego paska!

Najpierw zaprasowujemy dłuższy brzeg, który będzie na zewnętrznej stronie paska*, 1 cm do lewej strony.

*- Połowa paska będzie widoczna na prawej stronie, połowa na lewej. Możesz przyłożyć złożony w pół pas do spódnicy i zobaczyć, z której strony jest która listwa. Na tej podstawie ocenisz, która część pasa będzie widoczna na zewnątrz, a która będzie od strony ciała.

Następnie zaprasowujemy pas w połowie krótszego boku, prawą stroną do prawej.

 


Tak zaprasowany pas zszywamy wzdłuż krótszych boków i przycinamy narożniki (zaznaczone na różowo). Przekładamy pas na prawą stronę i zaprasowujemy.

5. Wszycie spódnicy do paska.

Połóż spódnicę lewą stroną do góry, na tym połóż lewą stronę pasa (tą niezaprasowaną do środka). Połącz nacinki na listwy i na szwy boczne. Pewnie będzie tu potrzebne minimalne wyrównanie objętości spódnicy fastrygami, żeby spódnica gładko połączyła się z pasem.

Zszyj pasek ze spódnicą 1 cm od górnego brzegu. Jeśli nie jesteś pewna, czy całość układa się dobrze – zacznij od fastrygi ręcznej, a dopiero potem zszyj części na maszynie:

Jak uszyć spódnicę na pasku

Wypruj wszystkie pomocnicze fastrygi. Przerzuć spódnicę na prawą stronę i zamknij wszystkie surowe brzegi w pasku. Delikatnie naciągnij prawą stronę paska w dół – tak, żeby zakryć nim poprzednio wykonany szew. Połącz szpilkami i zszyj 1-2 mm od zaprasowania.

Przy formowaniu paska to pierwsze zaprasowanie zrobiłyśmy właśnie po to, żeby na tym etapie mieć łatwiej. Nie musimy zastanawiać się, jak złożyć pasek, bo mamy ostrą linię zaprasowania, którą trudno by było osiągnąć na tym etapie :)

6. Rozmieszczenie guzików i dziurek.

Zacznij od wyznaczenia środka obu listew – to będzie nasza pionowa oś, na której będą leżeć guziki i dziurki.

Pierwszego guzika potrzebujemy na pasku i tutaj sprawa jest prosta – musimy zrobić guzik i dziurkę w połowie wysokości pasa, czyli 2 cm od górnego brzegu pasa.

Kolejny guzik warto umiejscowić tylko trochę niżej, bo mocno domknie nam spódnicę w okolicy talii. Dlatego kolejny guzik proponuję zrobić 4 cm niżej.

Następne guziki rozmieszczamy już w równej odległości – proponuję wybrać wartość między 7 a 9 cm. Warto określić tę wartość tak, żeby pod ostatnim guzikiem zostało jeszcze kilka centymetrów listwy.

Po ustaleniu miejsc położenia guzików te same punkty przenosimy na listwę na dziurki.

Jak uszyć spódnicę zapinaną na guziki - rozstawianie dziurek i guzikówDziurka na pasie będzie najmocniej naprężona, dlatego warto zrobić ją w poziomie. Bardzo przyda się tu tryb półokrągłego obszywania dziurek, więc jeśli masz go w maszynie – koniecznie go użyj! Dziurka będzie mieć półokrągłą stronę w przeniesionym punkcie, a jej cała długość ma iść wgłąb pasa.

Pozostałe dziurki będą pionowe. Przeniesiony z listwy na guziki punkt powinien być środkiem dziurki. Jeśli guzik ma 1,8cm, dziurka będzie mieć jakieś 2-2,2cm szerokości – oznacz jej początek i koniec.


Obszyj dziurki i rozetnij je prujką. Przyszyj guziki (na przykład korzystając z tej metody).

Już na ciele zobacz, czy wszystko dobrze leży i czy dół spódnicy ma równą długość. Jeśli trzeba – to jest dobry moment, żeby go wyrównać.

Na końcu wystarczy podwinąć dwukrotnie dolny brzeg spódnicy – to też jest dokładnie opisane w instrukcji podstawowej :)

I tyle, spódnica jest gotowa!

 


 

Przy tej wersji spódnicy jest dużo więcej etapów niż przy podstawowej. Jeśli to wydaje się być dużo – rób sobie przerwy na wdech i wydech, wróć kolejnego dnia. Warto jest czasem odpuścić spieszenie się i postawić na dokładność, zwłaszcza w okolicach paska.

To jest jedna z dziesięciu przeróbek Spódnicy Luzackiej, którą pokazuję w moim kursie online Jak szyć Spódnice? – podstawy – nakręciłam o niej osobną, godzinną lekcję. (Dodatkowo w kursie w tę spódnicę wszywam podszewkę, żeby można było nosić ją nawet w chłodniejszym sezonie.) Wierzę, że osoby bardziej zaawansowane bez problemu uszyją tę wersję spódnicy na podstawie tego wpisu. Jeśli jednak jesteś z tych szukających wsparcia – możesz dołączyć do kursu i znaleźć tam pomoc :) Materiały są dostępne na stałe i można przerabiać je w dowolnym momencie.

 


 

No dobra, to jeszcze parę kadrów na spódnicę! Wersję granatową (lejącą) szyłam dla siebie i to mój absolutny faworyt. Wersję jeansową szyłam w ramach bonusowej lekcji kursu.

Spódnica Luzacka zapinana na guzikiJak uszyć spódnicę zapinaną na guziki ze Spódnicy LuzackiejSpódnica Luzacka uszyta z lejącego materiału nie dodaje zbyt wiele objętości w biodrach, tylko miękko układa się na ciele. Ta wersja szyta na gładkim pasku dodatkowo minimalizuje objętość w talii! Więcej o dobieraniu materiałów napisałam tutaj.

Nawet cienki jeans będzie już dużo bardziej sterczący na boki – widać to chociażby po tym, że kieszenie są tu domknięte i nie odstają :) Do jeansu użyłam dodatkowo kontrastowej, karmelowej nici – taka spódnica ma już zupełnie inny charakter. Zmiany są drobne, a różnica w odbiorze ogromna!

 


 

Moja misja jest wykonana – wiecie już, jak uszyć spódnicę zapinaną na guziki! Planujecie uszyć taką wersję Spódnicy Luzackiej? A może chcecie zaproponować inną przeróbkę tego wykroju, którą powinnam opracować w postaci instrukcji? :)