Z golfami jest tak, że albo je kochasz, albo ich nienawidzisz. Według mnie ktoś, kto wymyślił, by połączyć bluzkę z szalikiem, powinien dostać szyciowego Nobla.

Niedawno uszyłam golf bazując na wykroju Dzianina Uniwersalna. Pokażę tu, jak przerobić ten wykrój na golf. A teraz pozwólcie, że wzniosę toast! Zdrowie wszystkich miłośników ciepełka!

Golf, który uszyjecie z tej instrukcji, będzie przylegał do szyi. Ta przeróbka jest łatwa, ale wymaga precyzji. Jeśli chodzi o linię dekoltu – każdy centymetr ma znaczenie! Druga ważna sprawa to wybór odpowiedniego materiału…

Sugerowany materiał

Golf może mieć około 40-45 cm obwodu. Jeśli lubisz luźniejsze golfy, wybierz obwód około 45. Możesz jeszcze dla pewności zmierzyć obwód szyi, żeby upewnić się, że taki golf nie będzie uciskał.

Czemu piszę o tym w sekcji o materiale? Bo głowa może mieć obwód około 53-60 cm, czyli większy niż golf. Mało rozciągliwe materiały zwyczajnie nie przejdą przez głowę! Ważne, żeby materiał był mocno rozciągliwy, nawet na poziomie 70-100%. To znaczy, że 10 cm materiału chwycone prostopadle do brzegu fabrycznego musi dać się rozciągnąć do 17-20 cm.

Najlepsze będą cienkie dzianiny swetrowe lub dzianiny prążkowe/ściągacze. A jeśli ktoś z Was gdziekolwiek widział wełniane, cieniutkie dzianiny swetrowe lub ściągacze – dajcie znać! Marzy mi się taki golf z merino, ale tak trudno je znaleźć!

Co trzeba zrobić w wykroju?

Będę działać na wersji C wykroju Dzianina Uniwersalna, czyli na dzianinowej bluzce. Wybrałam do niej długi rękaw.

  1. Podstawa to zmiana linii dekoltu. Trzeba go podnieść – nie tylko z przodu i na bokach, ale też na plecach! Nowa linia dekoltu ma być jak najbliżej anatomicznej linii szyi. U siebie podniosłam dekolt tak (UWAGA: to są liczby orientacyjne i najlepiej przetestować je na wersji próbnej!):
    1. po przedłużeniu środka przodu – o około 3cm
    2. po linii ramienia na przedzie i tyle – o około 2,5cm
    3. po przedłużeniu środka tyłu – o około 3,5cm


Po tym połącz ramiona przodu i tyłu i wygładź linię dekoltu tak by tworzyła płynny łuk. Jeśli masz krzywik – on na pewno pomoże stworzyć ładne łuki! Zaznaczyłam na różowo tę część dekoltu, którą w ten sposób dobudowałam do oryginalnego wykroju.

Teraz zajmijmy się samym golfem. Ma być krótki? Długi? Wolisz go zawijać czy może po prostu wszyjesz złożony na dwa golf w dekolt?
Golf najprościej uszyć z prostokąta, który zszyjemy krótkimi bokami. U mnie długość tego prostokąta to było 40 cm +2 cm na zszycie – sprawdziłam, że taki golf otula moją szyję, ale jej nie ściska. U Ciebie ta wartość może być inna, polecam testować do 45 cm.
Wysokość to u mnie 20 cm + 3 cm na podwinięcie i wszycie. Mój golf jest zawijany. Gdybym szyła go jeszcze raz, wolałabym wszyć od razu dwie warstwy do linii nasady szyi. Mam wrażenie, że to wygląda bardziej estetycznie, a dodatkowo szycie jest prostsze! Taki właśnie golf polecałabym Ci uszyć. Wtedy pożądaną wysokość golfu pomnóż razy dwa i dodaj 2 cm na dodatki – to wysokość prostokąta.

Jako że oba wymiary golfu podaję jedynie orientacyjnie, warto je przetestować – o tym zaraz.

Co można dodatkowo zrobić w wykroju?

Opcjonalne zmiany to:

  • Obniżenie ramienia i obniżenie główki rękawa, jeśli zależy Ci na bardziej zrelaksowanym wrażeniu i mniejszym dopasowaniu. Instrukcję obu tych prostych zmian znajdziesz tutaj.
  • Ułatwieniem i kolejnym krokiem do mniejszego dopasowania będzie usunięcie cięcia na plecach. Wystarczy połączyć najbardziej wystające części przy środku pleców płynną linią – w okolicy dekoltu i bioder. Po tym trzeba jeszcze odciąć centymetr z tej środkowej linii (to był zapas na szew, którego już nie ma) i oznaczyć ten pion jako “linię złożenia materiału”.
    Ten zabieg też zapewni bardziej zrelaksowany look. No i jeśli masz materiał, który rozciąga się jak szalony – im mniej cięć, tym lepiej :)

Najpierw testuj!

Liczą się centymetry, więc zanim skroisz docelowy materiał – uszyj model próbny! Wystarczy z taniego materiału o podobnych właściwościach co docelowy skroić przód, tył i golf. Ja tak właśnie zrobiłam!

Takimi kulisami często dzielę się na moim Instagram Stories – treści tam są bardziej na luzie, zdarzają się literówki, bo większość materiału powstaje zupełnie na spontanie :) Zapraszam, jestem tam niemal codziennie! Mój instagram to: @joulenka.

Szycie

Szycie przebiega dokładnie w tej samej kolejności co przy podstawowej wersji bluzki. Jeśli Twój golf ma być szyty z dwóch warstw, wszyj go tak samo jak plisę. Dokładna instrukcja jest dodana do wykroju, tutaj wrzucę tylko parę zdjęć. Po prostu ta plisa golfowa będzie wyższa i trzeba będzie ją mocniej rozciągać podczas wszywania :)

kurs szycia online - wszywanie plisy w dzianinę1. Golf zszywamy krótszymi bokami, składamy na pół i dzielimy na 4 równe części. Linię dekoltu też dzielimy na cztery równe części. 2. Zaczynając od oznaczonych ćwiartek łączymy golfową plisę z bluzką prawymi stronami do siebie. Między ćwiartkami rozciągamy golf i łączymy szpilkami. Możemy przyfastrygować. Zszywamy delikatnie naciągając golf, żeby wyrównać jego długość z długością dekoltu. Nie rozciągamy przy tym dekoltu! I tak, na tym etapie to będzie takie pofalowane – i to jest okej :)

kurs szycia online - wszywanie plisy w dzianinę3. Wypruwamy fastrygi, przycinamy dodatki na szwy i je wykańczamy. Rozprasowujemy.4. Golf, tak jak i zwykłą plisę, można rozstebnować zygzakiem 2x2mm lub podwójną igłą.

I gotowe!


A może inaczej? Inspiracje

Podałam moją recepturę na golf przylegający do szyi. Jeśli lubisz szersze golfy – też możesz eksperymentować! Może trzeba będzie podnieść tylko podkrój na przedzie, a ramiona i tył zostawić? Zostawię Cię z garścią inspiracji i kilkoma podpowiedziami, jak co ugryźć…

Wersja C Dzianiny Uniwersalnej – bluzka z golfem

To są golfy, które uszyjecie dokładnie z tej instrukcji. Różnią się jedynie materiałem i wysokością golfu. 1 to prawdopodobnie zbita dzianina swetrowa lub ściągacz. Golf jest wysoki i raczej nie podwijany, tylko całkowicie wszyty w linię nasady szyi. 2 prawdopodobnie jest uszyty z single jerseyu. 3. to lekka, prześwitująca dzianina swetrowa i golf o największej wysokości. Szew na środku można dodać, tutaj jest jedynie elementem designu, nie ma funkcji.

Szerokie golfy w stylu retro

Być może do ich szycia nie trzeba by było w ogóle zmienić podkroju szyi!

Wersja 4. w ogóle nie opina sylwetki, więc jako podstawę wybrałabym wykrój w wersji B w rozmiarze o 2-3 większym niż zwykle. Doszyty element rękawa jest robiony z wycinka koła. Zrobiłam kiedyś fajne kompendium o szyciu falban, bardzo polecam! 5. to wersja bluzki C, prawdopodobnie bez zmiany linii szyi. A 6. ikoniczna Twiggy ma na sobie sukienkę z weluru. Jestem pewna, że wtedy to nie była dzianina, tylko tkanina. Możesz jednak uszyć podobny model z weluru dzianinowego! Wybierz rozmiar o 2-3 większy niż zwykle, wersję A, czyli rozkloszowaną sukienkę. Tu podkrój szyi jest nieco podniesiony, ale nie aż do samej nasady szyi. Jak mówiłam – liczą się centymetry! Rękaw przerób według wskazówek zawartych tutaj. A wskazówki dotyczące szycia weluru na maszynie domowej znajdziesz tu.

Prosta sukienka z dopasowanym golfem

Takie rzeczy znów uszyjesz wprost z tej przeróbki, tylko biorąc za podstawę wersję B – sukienkę z prostym dołem. 7. może być uszyta z rozciągliwego punto i ma wysoki, podwijany golf. 8. To prawdopodobnie single jersey, a krótki golf jest wszyty dokładnie tak jak plisa.

Wersje współczesne

9. to przedłużona wersja B uszyta z rozmiaru o 2-3 większego niż zwykle. Widać tu też sporo luzu w rękawie, być może trzeba by było go poszerzyć. Materiał to może być rozciągliwa dzianina pętelkowa lub rozciągliwe punto. Widać, że golf ma dużo objętości. Nie przylega do szyi, za to prawdopodobnie jest bardzo wysoki i zawinięty kilka razy. 10. to taki model, na widok którego moje konstruktorskie serce bije mocniej. Ale pięć sekund później wiem, że w życiu bym tego nie ubrała – przecież zmarzłyby mi plecy! Materiał to cienki prążkowany ściągacz. Wycięcie na plecach najłatwiej byłoby wymodelować na manekinie. Widać, że oryginał nie jest szyty na maszynie do szycia. Na pewno powstał na maszynie dziewiarskiej. Więc to taka wersja eksperymentalna dla odważnych :)


Niech te zdjęcia trochę Was odważą do własnych eksperymentów! I będą kolejnym dowodem na to, że Dzianina Uniwersalna jest serio UNIWERSALNA. Powtarzam jak zdarta płyta – im prostszy model bazowy wykroju, tym więcej ma potencjału. Bo dużo prościej coś dodać niż odjąć :)

Powodzenia!


Chcesz uczyć się szycia dzianin na maszynie domowej? To możliwe!

Czy też uważasz, że to paradoks? Uczymy się szyć głównie tkaniny, a nosimy t-shirty i bluzy dresowe… Czas to zmienić! Zapraszam Cię na kurs szycia online – Solidne Podstawy Szycia Dzianin. Dzięki kursowi nabierzesz pewności w szyciu dzianin na zwykłej maszynie domowej. Zaczynamy od teorii, ustawień maszyny, doboru akcesoriów. Potem szyjemy opaskę na uszy, a na końcu ubranie z wykroju Dzianina Uniwersalna :) Dostęp do kursu dostajesz na stałe! Kliknij w obrazek poniżej, by dowiedzieć się więcej i wziąć udział w kursie: