co robić jesienią – robienie na drutach

Cześć! Zastanawiacie się już, co będziecie robić jesienią? Lato w tym roku cudnie nas rozpieściło, ale ale, to już oficjalnie pora spadających liści! Dlatego spisałam pomysły (moje i czytelniczek!) na fajne jesienne aktywności, które trochę rozjaśnią te coraz ciemniejsze dni.

Starałam się wybrać zajęcia, które będą takimi “przebłyskami radości” – to sformułowanie pożyczyłam od C. S. Lewisa :) Sama już od końca sierpnia czuję, że jesienna chandra czyha gdzieś blisko – niech więc te zajęcia poprawiają nam humory w szaro-burym sezonie. Po prostu!

W ramach wstępu – przez jakiś czas prowadziłam serię “hobby miesiąca”, która zachęcała do zrobienia czegoś nowego w czasie wolnym. Wątek urwał się w momencie mojej przeprowadzki do Pragi – nie widziałam już sensu w comiesięcznych publikacjach. Teraz spróbuję wrócić do cyklu, znów zachęcać do robienia fajnych rzeczy w czasie wolnym, ale w innej formule – kwartalnej. Dzięki temu rotacja zajęć może być większa, a lista – dłuższa :) Bardzo polecam też moją listę ponad 250 pomysłów na hobby – jest aktualizowana na bieżąco o nowe pomysły, to największe takie zestawienie w sieci :)

 


Hobby, których można spróbować nie wychodząc z domu

Co robić jesienią? Siedzieć w domu;) Jesień to pora na zajęcia czy kursy online, które można przerabiać siedząc pod kocem. To są moje propozycje:

Kaligrafia

I mam tu na myśli dwie kaligrafie. Jest ta tradycyjna, z regulowaniem nacisku pióra, i jest tak zwana fake calligraphy – udawana kaligrafia. W tek drugiej zarys liter najpierw rysuje się cienkim pisakiem, a dopiero potem wypełnia.

W internecie jest sporo źródeł wiedzy – sama korzystałam kiedyś ze strony kaligrafia.info. Całe morze wiedzy o udawanej kaligrafii znajdziecie też dzięki Pinterestowi.

  • A na Instagramie kaligraficzną inspiracją jest David Grimes – jego filmy ze zbliżeniami na pióro są tak dobre, że mam ochotę przycisnąć “zgłaszam nadużycie” ;)

kaligrafia kurs onlinekaligrafia tradycyjna versus kaligrafia udawana :)

Kurs online zdobienia ciast

Tak, tak tak! Jesień bardzo mocno kojarzy mi się z wypiekami, a gdyby tak jeszcze wynieść je poziom wyżej i nauczyć się dekorować je tak, żeby były równie ładne, co są smaczne?!

Nie potrafiłam znaleźć żadnego kursu online po polsku, ale tutaj jest zestaw wielu pomocnych darmowych filmów. Tu z kolei jest fajnie zapowiadający się kurs po angielsku – pierwsze 7 dni korzystania za darmo.

Jeśli ktoś z Was podejmie się przerobienia tego typu kursu, dla mojego zdrowia psychicznego proszę nie wysyłać mi zdjęć ;)

Garść inspiracji? Przepięknie dekoruje @jaglowska (z lewej), a od czasu do czasu swoje dzieła pokazuje też @marzena.marideko (z prawej):kurs dekorowania ciastTo są przykłady z tego samego stylu zdobienia (wyszukajcie sobie “drip cake”).

Robótki na drutach

To taka idealna jesienna wizja: bujany fotel, koc, na stoliku herbata z miodem i cytryną, a kolanach kot, a w dłoniach druty. Samej nigdy nie udaje mi się zrealizować tego idyllicznego obrazu (może dlatego, że mam psa, a fotel jakby się bujnął, to by się złamał), ale jedno jest pewne: druty = wieczór, zimno za oknem, ale ciepło w domu.

Nawet jeśli wcześniej nie drutowałyście, polecam zajrzeć po przepis na najprostszą czapkę do przecudnej Zuzy – znajdziecie tam trochę informacji na start. Jeśli najpierw zrobicie czapkę dla siebie, to do Świąt będziecie już mogły spokojnie robić czapki na prezenty – to naprawdę nie jest takie trudne jak może się wydawać :) Podrzucam jeszcze tekst o zaletach robienia na drutach z perspektywy szyjącej.

Sama już pod koniec lata odrobiłam zagubioną w zeszłym sezonie czapkę:

co robić jesienią - robótki ręcznezdjęcia z mojego instagrama

Szycie

Chyba nikogo nie zaskoczyłam! :) Jesień to początek sezonu na szycie i dobry moment na start nauki, dlatego polecam mój kurs online “Solidne Podstawy Szycia na Maszynie” właśnie teraz. Potem zapraszam na kolejny etap – kurs szycia spódnic :)

Podrzucam też parę darmowych materiałów – mój darmowy kurs podstaw szycia, instrukcja szycia muszki, najprostszej torby i opaski na oczy. Tu pisałam o minimum akcesoriów na start nauki szycia i o dobrych pierwszych maszynach.

Jeszcze z przymrużeniem oka, ale jednak prawdziwe – co jeśli masz dwie lewe ręce, 11 powodów, dla których każdy powinien znać podstawy szycia i psychotest, czy szycie jest dla Ciebie :)

kurs szycia onlineWyglądające stockowo zdjęcie o tytule “ta lampa jest bardzo zabawna” ;)

Tu też mam parę inspiracji instagramowych z serii “wiem, że nigdy nie będę tak dobra, ale zawsze można pomarzyć”:

  • @katjamanoli i @platyushko – co takiego jest w Rosji, że to właśnie to miejsce tworzy zupełnie inny wymiar umiejętności krawieckich? Marzą mi się praktyki u którejś z tych pań!
  • @sew_feed – zbiór ciekawych form tworzonych przez różnych twórców.
  • Johnny Nguyen i @rhpw – konstruktorzy, którzy tworzą nietypowe ubrania, czasem też odtwarzają perełki vintage.

Szydełko, haft i wszystkie inne tekstylne hobby

Nie wiem, czy materiały, włóczki i nici, po prostu kojarzą nam się z potencjalną dodatkową warstwą grzewczą, ale chyba zgodzicie się – te wszystkie tekstylne hobby są mocno jesienne!

W ramach inspiracji:

  • świetne szydełkowe pufy podpatrzycie u @owoce_szycia (ona prowadzi też kursy stacjonarne praktycznie wszędzie w Polsce!),
  • @createaholic robi rewelacyjne ozdoby z makramy,
  • @themakatka haftuje ręcznie ubrania w minimalistyczne, jednoliniowe wzory,
  • a @mother_eagle_embroidery i @elliemac.emroidery – dla mnie niekwestionowane mistrzynie haftu maszynowego! Właśnie przez nie spróbowałam rok temu haftu maszynowego, ale niestety to zupełnie inne szycie niż to, które znam – efekty były mizerne :)

haftowane ubrania[1, 2]

Puzzle

Jedna z obserwatorek napisała mi, że co sezon jesienno-zimowy stawia sobie wyzwanie: 5000 puzzli. Zazdroszczę cierpliwości, mi nigdy nie udało się ułożyć nawet pięciuset;) Myślę, że zwłaszcza jeśli w pracy musicie podejmować wiele decyzji, to takie w miarę powtarzalne zajęcie może nieźle wyciszać i uspokajać.

Robienie rzeczy z drewna

…Jeśli tylko macie garaż lub piwnicę i parę dłut gdzieś w rodzinie. O robieniu z drewna mam mikroskopijne pojęcie (mój mąż powiedziałby znacznie więcej), dlatego pozwólcie, że zostawię Was po prostu z inspiracjami. Od Szymka przekazuję tylko polecenie świetnego kanału na youtubie: Woodworking for Mere Mortals.
  • @hopeinthewoods rzeźbi naczynia i narzędzia kuchenne z drewna.
  • @arielealasko obserwuję od bardzo dawna – kiedyś prowadziła jeszcze fenomenalnego bloga Brooklyn to West i robiła stoły/ozdoby ścienne/zagłówki łóżka z odzyskanego drewna. Później robiła też naczynia, a teraz tworzy głównie bardzo artystyczne i piekielnie trudne do wykonania rzeźby, na przykład drewniane supły. Obejrzyjcie ten niepozornie wyglądający film z rzeźbienia orzecha, koniecznie z dźwiękiem!

[1, 2]

Już nie w domu, ale równie fajnie – jeśli będziecie w okolicy Katowic, Meblove Kreacje prowadzi warsztaty z tapicerowania i malowania mebli – czad!

Pisanie

Jedna z czytelniczek podrzuciła też informację o NaNoWriMo – National Novel Writing Month (międzynarodowy miesiąc pisania powieści). W skrócie – to akcja, w której w listopadzie ludzie z całego świata podejmują wyzwanie napisania pierwszych 50 000 słów książki. Można dzięki temu podszkolić warsztat albo w końcu, dzięki działaniu w społeczności, zmotywować się do napisania książki. Brzmi genialnie, nie? Sama rozważam wzięcie udziału.

 


Tworzenie z darów jesieni – ciekawe zajęcia świetlicowe lub domowe

Proste skojarzenia, które przyjdą Wam do głowy, to pewnie ludziki z kasztanów, kolaże z liści i naszyjniki z jarzębiny. I to jest super, ale można pójść trochę dalej, zinterpretować to ponownie!
Inspiracje:
  • wspomniana już wcześniej Ariele i jej epicka ściana z liści eukaliptusa (niestety już rozebrana) [1,2]ciekawe zajęcia na jesień - kolaż z liści
  • @susanna_bauer i szydełkowane liście! Bardzo porusza mnie kruchość tych prac. [1,2]ciekawe zajęcia na jesień - wyszywanie liści
  • Lorenzo Duran i mikroobrazki na liściach <3ciekawe zajęcia na jesień - wycinanie z liści

Nie-tylko-szkolne zajęcia szkolne

Jesień to czas powrotu uczniów do szkół, ale też start wszelkich grupowych zajęć zorganizowanych dla dorosłych!

Czego możemy się uczyć? Języków, w tym programowania, gry na instrumencie (jak to napisała jedna z obserwatorek – “nigdy nie jest za późno na zrealizowanie marzeń”), możemy zapisać się na takie bardziej “szkolne” kursy online, na przykład na Coursera.

Możemy też wrócić do regularnych ćwiczeń fizycznych – aerobik, zumba, pole dance…

Da się znaleźć też mniej szkolne zajęcia grupowe, na przykład kurs upięć albo kurs wiązania apaszek. Mogą to być na przykład warsztaty z ogarniania codziennej elegancji – warsztaty wiązania apaszek czy warsztaty kapeluszowe. Kto poleci do kompletu fajny kurs/szkolenie z robienia fryzur?:)


Co robić jesienią na świeżym powietrzu? Outdoorowe aktywności, które mają dużo sensu właśnie teraz

Spacery zielarskie i kursy zielarskie

Mam takie odczucie, że zielarstwo jest trochę jak szycie parę lat temu – większość ludzi myślała, że to czarna magia i niepotrzebna fatyga. Uważacie, że zioła też niedługo zostaną odczarowane z tych przekonań? Byłoby super!

@czarnabiedronka organizuje warsztaty i spacery ziołowe – możecie podpytać jej, czy planuje coś w Waszej okolicy :) Krótkie informacje od niej: “Teraz można zbierać kasztany, kwitnące nawłocie, korzenie roślin, np. żywokostu” i jeszcze: “Sezon zbierania praktycznie się nie kończy – nawet w zimie można zbierać np. żywicę drzew”.

Polecane strony:

  • 1000 roślin – kompendium internetowej wiedzy polecane właśnie przez Czarną Biedronkę
  • Herbiness organizuje warsztaty robienia ziołowych kosmetyków;
  • Klaudyna Hebda też czasem organizuje warsztaty, poza tym na jej blogu jest tona wiedzy o ziołach!

Szkolenie psa

Skończył się sezon urlopowy, więc jest szansa, że większość z nas kolejne 2-3 miesiące spędzi w domu. Tyle zwykle trwają szkolenia grupowe psów. My bardzo chcieliśmy pójść na szkolenie z Czosnkiem i być może znajdzie się na to czas właśnie teraz :)

Wycieczki w polskie góry

Złote liście w górach to cudny widok! Póki jeszcze pogoda sprzyja, póki jesień faktycznie jest złota, a nie szara – trzeba jechać i spacerować!

 

To tyle!

 


Co planuję robić tej jesieni?

Chciałabym zrobić wiele rzeczy z listy, ale w tej chwili zaklepany na pewno mam jeden kurs – w listopadzie wybieram się na weekendowy kurs robienia butów do Londynu! Ten kurs będzie nagrodą za dokończenie kursu szycia spódnic – właśnie w listopadzie planuje skończyć nagrywać materiały, co jest najbardziej żmudną i męczącą częścią tworzenia kursu:) Jestem bardzo podekscytowana, bo po pierwsze poznam podstawy robienia porządnych butów (z podeszwami, przyszwami i wszystkimi innymi częściami, których nazw nie znam), a po drugie – będę mogła wykonać buty własnego projektu! To brzmi nawet bardziej ekscytująco niż samodzielne projektowanie butów, bo jak pewnie zdążyłyście się zorientować – jestem z tych, co lubią robić rzeczy rękoma :)

A jakie są Wasze plany?

Teraz chciałabym usłyszeć coś o Was! Co planujecie robić jesienią? Na jakie warsztaty/kursy się wybieracie?Podzielcie się linkami!

Wypisałam tu dziś wielu instagramerów, których pracę podziwiam – polecicie Waszych ulubionych twórców/rękodzielników, którzy działają na Instagramie? Coraz częściej podglądam tam ludzi, którzy robią rzeczy rękoma, dlatego chętnie przyjmę wszystkie polecenia:)

Do usłyszenia! Julia

kurs szycia online w formie video Twoje Wykroje Joulenka Solidne podstawy szycia na maszynie