Wykrój na Top Codzienny wrócił z nową, ulepszoną instrukcją – popracujmy więc też nad polepszeniem jego dopasowania do naszych sylwetek! Nową odsłonę wykroju możesz pobrać tutaj.

Naprawdę wiele osób zachwala dopasowanie Topu i to, że “leży dobrze bez poprawek”. Wykrój nie ma rękawa, więc tak naprawdę dobre dobranie rozmiaru załatwia lwią część roboty!

Jesteśmy jednak różne, więc zawsze przy pierwszej próbie szycia warto wyjść z założenia, że będziemy musiały dopasować ubranie do sylwetki. W tym wykroju może chodzić na przykład o przeniesienie zaszewek.

Te poprawki to zagadnienia z jednej z lekcji w kursie online “Solidne Podstawy Szycia na Maszynie”, który porządkuję podstawową wiedzę o szyciu – od obsługi maszyny aż po uszycie i dopasowanie tego topu. W kursie wszystko jest pokazane w formie filmu. Tu mamy zdjęcia, które też mogą sporo rozjaśnić :)


Jak wybrać rozmiar Topu Codziennego?

Zmierz swój najmniejszy obwód w talii oraz największe obwody w okolicy biustu i bioder. Przy wyborze podstawowego rozmiaru weź pod uwagę obwód w biuście.

Przykładowo – Twój rozmiar według pomiaru sylwetki to 40, bo w biuście masz około 92 centymetry. Obwód w biuście gotowego ubrania w tym rozmiarze to 98,5 centymetra, czyli o 6,5 więcej niż Twój wymiar sylwetki.

Te 6,5 cm to tak zwany luz odzieżowy. Jeśli lubisz bardziej obcisłe bluzki, możesz wybrać do uszycia rozmiar 38, który da 94,5 cm obwodu w biuście dla gotowego ubrania. W tej sposób uzyskasz 2,5 cm luzu odzieżowego, czyli dość obcisłą bluzkę.

Teraz popatrz na pomiar talii – w tej okolicy top powinien być zupełnie luźny. Jeśli chcesz zwęzić top w talii, pamiętaj, że talia w gotowym ubraniu musi mieć większy obwód niż Twój biust – bluzka się nie rozpina, więc musi się ją dać założyć przez głowę :)

Co z biodrami? Jeśli w wybranym rozmiarze masz tam za dużo lub za mało luzu, czytaj dalej:)

Dopasowanie Topu Codziennego do sylwetki

1. Jak skrócić lub wydłużyć ramiączko?

-zmiana tylko w części ramiączka

Może być tak, że top opada za nisko lub trzyma się za wysoko – wtedy warto wyregulować długość ramiączka. Musimy rozciąć je w okolicy środka. Wystarczy rozsunąć lub złożyć je o pożądaną długość!


2. Wydłużenie lub skrócenie bluzki

-zmiany w częściach przodu i tyłu

Wykrój jest opracowany na osobę o wzroście około 168 cm. Jeśli jesteś dużo wyższa/niższa, możesz wydłużyć/skrócić top.

Top Codzienny ma wyrysowaną linię talii – to tu wprowadzamy zmiany! Najpierw rozcinamy przód i tył bluzki w talii. Rozchylamy lub składamy je na pożądaną szerokość X. Wygładzamy linię boków, by była płynnym łukiem.


3. Dodanie lub odjęcie luzu w biodrach

 – zmiany w częściach przodu i tyłu

Najważniejsze przy wyborze bazowego rozmiaru Topu Codziennego jest dobre dopasowanie w biuście. Talia ma być luźna, więc to tylko biodra ewentualnie warto dopasować do naszej sylwetki.

Na wykroju mamy linie kilku rozmiarów. Możemy połączyć punkt talii z naszego bazowego rozmiaru – na przykład 38 – z punktem w biodrach rozmiaru mniejszego lub większego. Między tymi punktami prowadzimy możliwie gładki łuk.


4. Poszerzenie w biuście

– zmiana w części przodu i odszycia przodu

Powstała już bardzo szczegółowa instrukcja tej modyfikacji – polecam ją szczególnie biuściastym paniom! Jak poszerzyć Top Codzienny w biuście?


5. Zmiana kierunku zaszewki

– zmiana w części przodu

To jest najważniejsza ze wszystkich przeróbek, bo zaszewka leżąca w złym miejscu jest bardzo widoczna! Na szczęście to nie problem, żeby skierować ją wyżej lub niżej. Tu akurat pokazuję opcję “wyżej”, ale “niżej” działa analogicznie :)

Najpierw nanosimy na wykrój nowy wierzchołek zaszewki – na wersji próbnej wystarczy zmierzyć, o ile w pionie oddalony jest wierzchołek zaszewki od wierzchołka biustu.

Rysujemy nowe ramiona zaszewki – od nowo narysowanego wierzchołka do nacinków.

Zaczynając w wierzchołku, składamy zaszewkę kierunkując jej dodatek w dół. Teraz musimy wyrównać linie boku. Jeśli przenosiłyśmy wierzchołek zaszewki w górę, ścinamy nadmiar dolnej części wykroju. Jeśli przenosiłyśmy wierzchołek niżej, możemy podkleić wykrój kawałkiem papieru i “nadbudować” odrobinę brakującego do wyrównania linii fragmentu.

I to tyle! Dopasowanie tego wykroju jest jednym z najprostszych, bo mało jest tu potencjalnych punktów “spornych” ;) Korzystajcie z tego wykroju, jest darmowy i bardzo fajny do nauki szycia! Ma parę małych wyzwań, takich jak ramiączka, ale gdyby coś było niejasne, polecam przeszukać kategorię Top Codzienny na blogu – znajdziecie tu mnóstwo porad i przeróbek! A jeśli szukacie zgranej, bardzo uporządkowanej wiedzy – zapraszam na kurs :)

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Jeśli szukasz innych inspiracji do szycia Topu Codziennego, masz dodatkowe dwa źródła:

  • zobacz tę tablicę na Pintereście. Każdy mój wykrój ma swoją tablicę inspiracji, znajdziesz je wszystkie na moim koncie – joule :)
  • zobacz hashtag #TopCodzienny na Instagramie. To tam ludzie pokazują, co uszyli z tego wykroju – w chwili gdy to piszę jest tam już prawie 500 zdjęć!

Wersję podstawową tego topu możesz uszyć ze mną w kursie online “Solidne Podstawy Szycia na Maszynie”. Ten kurs to świetna opcja dla tych z Was, które w ogóle nie szyły lub które zmagają się z podstawami i chcą usystematyzować wiedzę :)

kurs szycia online w formie video Twoje Wykroje Joulenka Solidne podstawy szycia na maszynie