Wykrój na Top Codzienny przeszedł ostatnio metamorfozę – wciąż jest darmowy, ale ma zupełnie nową, pełniejszą instrukcję ze zdjęciami! Z tej okazji wrócimy na chwilę do korzeni i porozmawiamy o tym, co i jak można zrobić z tym wykrojem. Nową odsłonę możesz pobrać TUTAJ. Jeśli już kiedyś pobierałaś ten wykrój – po prostu sprawdź maila, wykrój już tam czeka :)
Pobierz (darmowy) Top Codzienny z nową instrukcją!
Jeśli nie masz wykroju, zapisz się na newsletter mojej marki – Twoje Wykroje. Wykrój z nową instrukcją w kwadrans trafi na Twój adres mailowy :) Oprócz wykroju dostaniesz też kilka maili, które pomogą go uszyć!
Jakie materiały wybrać na Top Codzienny?
Top Codzienny ma minimalistyczną formę – w zależności od materiału może nabierać zupełnie różnego charakteru. Nadaje się na wieczorowe sukienki (widziałam nawet jedną ślubną na jego bazie!), ale też na piżamy czy codzienne bluzki.
Jeśli potrzebujesz bazowej wiedzy o materiałach, to przeczytaj w tej kolejności:
- Rodzaje materiałów. Co z czego szyć, co nosić?
- A ten materiał to trzeba wydotykać.
- Właściwości materiałów, które trudno opisać, a trzeba znać.
Instrukcja podpowiada nam, że „do szycia Topu Codziennego odpowiednie będą nierozciągliwe tkaniny o niskiej gramaturze (80-150 gramów na metr kwadratowy). Najlepsze będą tkaniny o naturalnym składzie (jedwab, bawełna, len lub wiskoza – która jest zwana półsyntetyczną, bo jest syntezowana z celulozy).
Przykładowe materiały:
- żorżeta jedwabna o gramaturze 100 g/m2;
- bawełna o splocie płóciennym i gramaturze 140 g/m2;
- len o splocie płóciennym i gramaturze 150 g/m2”
Co to tak naprawdę znaczy? Że mamy bardzo dużą dowolność! Warto trzymać się dość cienkich tkanin. Im mniej rozciągliwości, tym łatwiej będzie nam się szyło. Ale to, czy wybierzemy miękko układający, czy trzymający formę materiał – to już zależy od nas!
- Miękkie materiały będą bardziej przyklejać się do ciała i formować więcej fałd, na przykład po włożeniu w spodnie. Nawet gdy uszyjemy bluzkę o rozmiar za dużą, takie materiały opadną na ciało – tylko dekolt będzie minimalnie niżej ;)
- Sztywne materiały będą trzymać formę, lekko odstawać od ciała. Takie materiały z reguły są też nieco mniej rozciągliwe po skosie, więc będą lepsze na początek nauki szycia.
A teraz rzućmy okiem na kilka przykładów materiałów i przeróbek, które można wykonać na bazie tego wykroju!
Inspiracje do szycia Topu Codziennego
1. Powrót do korzeni modowego minimalizmu
1/2
W inspiracjach nie mogło zabraknąć pierwszych ubrań na cienkich ramiączkach – rodem z pokazów Calvina Kleina, prezentowanych przez Kate Moss. Czarny Top Codzienny to klasyka, która po przedłużeniu do sukienki sprawdzi się nawet na wieczór! Tutaj mamy miękkie, lekjące się, cieniutkie materiały – to może być satyna jedwabna lub wiskozowa. Ramiączka po prawej nie są szyte – to prawdopodobnie gotowe pasmanteryjne sznureczki o okrągłym przekroju.1/2
Kolejne ubrania podobne do Topu Codziennego – sama też często noszę ten wykrój na golf, wygląda to super! Po lewej – blask podpowiada materiał o satynowym splocie, po prawej – celuję, że to miękka i cienka wiskoza:)1/2
Pod kardigan, do spodni, do spódnicy… Top w stonowanym kolorze zadziała w wielu zestawach! Zwróć uwagę na to, że wszystkie materiały w zestawieniu “powrót do korzeni” wyglądają dość miękko, ale te z kolażu powyżej są najbardziej trzymające formę! Zwróć uwagę, jak układa się tu bluzka po włożeniu w spódnicę – odstaje od ciała nieco bardziej niż bluzka włożona w spodnie na poprzednim kolażu :)
2. Wzory
1/2
Top Codzienny szyty z materiału w paski wręcz pachnie latem! I aż błaga o pogłębienie dekoltu ;) Ten po lewej układa się bardzo miękko, to może być cienka wiskoza lub bawełna. Ten po prawej widocznie bardziej trzyma formę i odstaje od ciała – to może być len lub nieco grubsza bawełna (bliżej gramatury 150).1/2
Te topy są wizualnie najmocniejszą częścią stylizacji. I taka opcja też działa!1/2
Po lewej jest podobna do topu piżama szyta z dzianiny! Przygotowałam instrukcje, która pomoże Ci dostosować ten wykrój do szycia z dzianin. Z kolei po prawej widzisz skrócony top, który będzie tak odstawać od ciała, gdy uszyje się go ze sztywniejszego materiału.
3. Supły
1/2
Prostota tego wykroju aż błaga o supłowe eksperymenty! Mogą to być grube pasy doszyte w szwy, związane w duży supeł – jak po lewej. Można też pójść o poziom wyżej i pobawić się samą formą, jak po prawej – tu polecam książki z serii Pattern Magic! Zatrzymajmy się też na moment i doceńmy materiał, który wygląda jak pomalowany pędzlem. Takie cudo, mam nadzieję, że jeszcze w ciepłej części roku, pomożemy zrobić w nowym kursie online – Dobry Motyw <3
Materiał z lewej strony należy do tych sztywniejszych, być może to len – fałdy nie opadają, tylko przecinają twardo top, a kokarda lekko sterczy na boki. Materiał po prawej jest bardziej miękki, ma lekki połysk charakterystyczny dla wiskozy.1/2
Tylna część zamieniona na supeł, przód i tył skrócone do pępka – to proste do wykonania i bardzo efektowne ubrania! Oba ubrania są uszyte z trzymających kształt materiałów, być może są to lny. Ten po prawej na pewno jest sztywniejszy – dzięki temu wyborowi kokarda nie opada w dół.
4. Moc struktury materiału
1/2
Po lewej miękki materiał o satynowym wykończeniu + dekolt przerobiony na tak zwaną “wodę”, która miękko opada na ciało. Po prawej materiał wyglądający na len, z grubszymi ramiączkami i spłaszczonym dekoltem. Widać tu, jak sztywny materiał mocno trzyma formę. Te dwa zdjęcia obok siebie pokazują, jak skrajnie różny efekt dają różne materiały!1/2
Obie sukienki z materiału o satynowym wykończeniu – ten po lewej wygląda zupełnie jak Top Codzienny, po prawej – ma mocno pogłębiony dekolt. A jak już mowa o dekoltach…
5. Wariacje na temat dekoltu
1/2
Pogłębienie dekoltu, jak z lewej, można bez problemu zrobić np. korzystając z wybranych elementów tej instrukcji. Dekolt woda, z prawej, to też prosta przeróbka – i pewnie kiedyś doczeka się instrukcji na tym blogu :) Przydałaby się Wam?
6. Wariacje na temat ramiączek
1/2
Po lewej podwójne ramiączka, a po prawej ramiączka wiązane – to może być super patent dla karmiących mam!1/2
Cienkie ramiączka i dekolt to najbardziej charakterne elementy tego wykroju! Zachęcam do zabawy w plecionki i pogłębianie dekoltu – tutaj jest instrukcja, jak można je przygotować. Po lewej widzisz nieco grubsze ramiączka uszyte z tego samego materiału co materiał podstawowy, a po prawej ramiączka wyglądają jak sznurki o okrągłym przekroju, które można znaleźć w pasmanteriach!
Jeśli szukasz innych inspiracji do szycia Topu Codziennego, poniżej znajdziesz dodatkowe dwa źródła:
- zobacz tę tablicę na Pintereście. Każdy mój wykrój ma swoją tablicę inspiracji, znajdziesz je wszystkie na moim koncie – joule :)
- zobacz hashtag #TopCodzienny na Instagramie. To tam inni pokazują, co uszyli z tego wykroju – w chwili gdy to piszę jest tam już prawie 500 zdjęć!
Jaki Top Codzienny planujecie uszyć w tym sezonie? Ja już kończę wersję z pięknej kreszowanej wiskozy. Top będzie miał wiązane ramiączka – w sam raz do nigdy niekończącej się przygody z karmieniem piersią :D
Wersję podstawową tego topu możesz uszyć ze mną w kursie online “Solidne Podstawy Szycia na Maszynie”. Ten kurs to świetna opcja dla tych z Was, które w ogóle nie szyły lub które zmagają się z podstawami i chcą usystematyzować wiedzę :)