Cześć! Nowy wykrój na bluzkę lub sukienkę, czyli Dzianina Uniwersalna, będzie bardzo różnie się układał w zależności od wyboru materiału. Rzuć okiem na parę inspiracji!

Po pierwsze, to mówi instrukcja jeśli chodzi o sugerowany materiał:

Na sukienkę/bluzkę odpowiednie będą dzianiny o gramaturze 180-300g/m2 i rozciągliwości (sprawdzanej prostopadle do fabrycznego brzegu) przynajmniej 50%. Dla sukienki lepsze będą sztywne dzianiny średniej grubości, na bluzkę nadadzą się te mniejszej grubości i bardziej rozciągliwe (70% wzwyż). Najlepiej będą trzymać formę materiały z niewielką (2-10%) domieszką elastanu.

Jeśli zaczynasz przygodę z szyciem dzianin, najłatwiej będzie Ci szyć dzianiny o niskiej rozciągliwości, blisko 50%.


Najważniejszy aspekt to rozciągliwość. Ten wykrój ma tak zwany luz ujemny w biuście – to znaczy, że gotowe ubranie ma mniejszy obwód niż sylwetka. Dzięki temu sukienka czy bluzka lekko opina tę część ciała. Żeby jednak nie było przy tym wrażenia ciasnoty, dzianina musi się rozciągać przynajmniej o te 50%.

Jak zmierzyć rozciągliwość? Na brzegu prostopadłym do brzegu fabrycznego zaznacz 10 cm materiału szpilkami, a potem zmierz w rozciągnięciu. Jeśli wyjdzie 15 cm, to znaczy, że materiał ma równo 50% rozciągliwości. Rozciągliwości może być też więcej, ale nie może być mniej.

Jeśli sprawdzisz rozciągliwość, masz połowę sukcesu! Druga połowa to to, jak materiał się układa. Popatrz na te dwie dzianiny:

To dwie dzianiny “zwichrowane” w ten sam sposób. Ta po lewej układa się w  morze fałdek – jest bardzo miękka. Ta po prawej już się tak łatwo nie poddaje – trzyma fason i układa się w znacznie mniej fałd.To, jak chcesz, żeby się ten materiał układał zależy od Twoich upodobań. Przedstawię Ci jednak moje osobiste typy i parę inspiracji!

WERSJA A

Skojarzenia: vintage vibes, Jane Birkin, paski!

Rozkloszowana sukienka będzie wyglądać cudnie i z trzymających formę, i z miękkich dzianin. Te pierwsze będą odstawać od ciała na dole podobnie jak tutaj:

1/2/3/4

Wersje szyte na przykład z punto albo bawełnianej dzianiny pętelkowej będą właśnie tak odstawać od ciała. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu drobnych fałdek na dole, sięgnij po cieńszy lub bardziej lejący materiał. Tutaj Dzianina Uniwersalna w wersji A uszyta z bawełnianego single jerseyu:

WERSJA B

Skojarzenia: sportowa elegancja, poranek w biurze, popołudnie na kawie.

Sukienka z prostym dołem do kolana według mnie najlepiej wygląda z trzymających formę materiałów. Bo mimo że sukienka nie opina talii ani bioder, to ładnie je zarysowuje dzięki kształtowi talii i szwowi na plecach.

1/2/3/4

WERSJA C

Skojarzenia: Audrey Hepburn w cygaretkach, uniwersalna bluzka, która pasuje do spodni, spódnic i pod marynarkę.

Wszystkie bluzki świata powinny być przede wszystkim bardzo miękkie! Dlatego tutaj polecam nieco cieńsze materiały, które miękko się układają. Mogą być zwykłe t-shirtowe single jerseye, ale też inne dzianiny – byle nie były za grube i sztywne!

1/2/3/4

Daj znać, którą wersję widzisz na sobie! A jeśli będziesz publikować wykrój na Instagramie, koniecznie pamiętaj o hashtagu: #Dzianina Uniwersalna :)


Chcesz uczyć się szycia dzianin na maszynie domowej? To możliwe!

Czy też uważasz, że to paradoks? Uczymy się szyć głównie tkaniny, a nosimy t-shirty i bluzy dresowe… Czas to zmienić! Zapraszam Cię na kurs szycia online – Solidne Podstawy Szycia Dzianin. Dzięki kursowi nabierzesz pewności w szyciu dzianin na zwykłej maszynie domowej. Zaczynamy od teorii, ustawień maszyny, doboru akcesoriów. Potem szyjemy opaskę na uszy, a na końcu ubranie z wykroju Dzianina Uniwersalna :) Dostęp do kursu dostajesz na stałe! Kliknij w obrazek poniżej, by dowiedzieć się więcej i wziąć udział w kursie:

A może szukasz dodatkowych inspiracji i ciągnie Cię do samodzielnych przeróbek? Sprawdź ten masterclass z modelowania :)

W tym masterclassie z modelowania (przerabiania) tego wykroju pokazuję, jak dodać mu wycięcie i dodatkową objętość!

Zobacz, co może być rezultatem warsztatu – zrobisz tę przeróbkę w czasie rzeczywistym w ciągu 3,5-godzinnego nagrania z warsztatów online!

Dodatkowo omawiam krok po kroku zrobienie wykroju na kilkanaście inspiracji. W sumie pokazuję tam:

  • jak odsłonić ramiona (np. do usunięcia jednego lub dwóch rękawów),
  • jak zabudować dekolt,
  • jak dodać półgolf,
  • jak dodać wycięcie na jednym elemencie,
  • jak dodać wycięcie na dwóch elementach z łączeniem szwów,
  • jak prześledzić i poprowadzić marszczenia,
  • i kilka dodatkowych, uniwersalnych zasad modelowania z dzianin!