Lamówka to rozciągliwa (bo krojona ze skosu materiału) tasiemka, która służy głównie do wykańczania brzegów. Ten niepozorny pasek materiału bardzo upraszcza wykańczanie dekoltów, podkrojów pach czy akcesoriów do domu. Lamówkę można kupić w pasmanterii, ale można też zrobić własną! Oto najszybszy sposób, jak zrobić lamówkę w domu…
Jaki materiał na lamówkę?
W pasmanteriach najpopularniejsze są lamówki z bawełnianego płótna, zdarzają się też z satyny poliestrowej. Ja polecam robić je ze wszystkich nierozciągliwych, lekkich tkanin o w miarę zbitym splocie – żeby nie strzępiły się na brzegach. Pamiętaj, że im sztywniejszy materiał, tym bardziej lamówka usztywni wykańczany brzeg. Wszyta lamówka będzie złożona cztery razy, więc możesz złożyć cztery warstwy materiału i ocenić, czy wciąż jest wystarczająco plastyczny.
Oczywiście, jeśli masz ochotę na idealne dopasowanie, możesz zrobić lamówkę z materiału, z którego szyjesz ubranie, na przykład Sukienkę Swobodną :) Lamówki mogą wyglądać fajnie jako kontrastowy akcent, na przykład biała lamówka w czarnej sukience, kwiatowa lamówka do niebieskiego jeansu… Dlatego robienie własnych lamówek to świetny sposób na wykorzystanie skrawków tkanin! Wystarczy kwadrat 25x25cm, by zrobić dobrze ponad dwa metry lamówki! A zgodzisz się pewnie, że mało który materiał da się wykorzystać w pełni, by nie pozostał nam nawet taki kawałek. Zachęcam więc, żeby wykorzystywać resztki tkanin na robienie lamówek.
Do zrobienia lamówki będą potrzebne: kwadrat materiału dowolnej wielkości (od 25x25cm wzwyż) skrojony tak, że boki układają się wzdłuż rzędów nitek w tkaninie. Innymi słowy – na przekątnej jest pełny skos :) Poza tym potrzebny będzie marker/ostre mydełko do tkanin, nożyczki, maszyna do szycia i żelazko. Opcjonalnie przyda się też zwijacz do lamówki, nóż krążkowy i mata samogojąca, ale to nie są już niezbędne akcesoria.
1. Przetnij kwadrat na pół po przekątnej, złóż krótszymi bokami (prawa strona do prawej) i zszyj zostawiając możliwie cienki dodatek na szew. Rozprasuj dodatki na boki.
2. Wiesz, jakiej szerokości lamówkę chcesz uzyskać? W Sukience Swobodnej polecana szerokość to 8-10 mm. Pomnóż tę wartość razy 4. Od brzegu, który był wcześniej przekątną, rysuj linie zachowując właśnie ten odstęp (w przypadku Sukienki Swobodnej polecam 36 mm). Jeśli przy końcu pozostanie Ci węższy pasek, odetnij go po ostatnio narysowanej linii.
3. Chwyć za najbardziej oddalone rogi i złóż materiał tak, żeby uformować prostokąt i żeby prawa strona materiału była w środku. Popatrz na zdjęcia wyżej. Jeśli zszyłabyś złożone krawędzie tak jak to pokazałam na pierwszym zdjęciu, po przecięciu wzdłuż linii uzyskałabyś kółka. Trochę do kitu. Jeśli jednak złożysz materiał jak na drugim zdjęciu, czyli łącząc przesunięte o 1 linie, pasy połączą się w jedną długą sprężynę.
4. Połącz materiał szpilkami i zszyj. Rozprasuj dodatki na szew na boki.
5. Teraz, gdy rozetniesz materiał wzdłuż pasków, uzyskasz ładną, długą taśmę o szerokości 36 mm.
6. Tak skrojoną lamówkę trzeba jeszcze uformować, rozgrzej więc żelazko! Możesz ułatwić sobie robotę używając specjalnych zwijaczy do lamówki. Zwijacz zagina brzegi lamówki tak, by stykały się ze środkiem szerokości lamówki. Ja pokazuję jednak ręczne zaprasowanie.
Złóż szerokość lamówki na pół, lewa strona do lewej, i zaprasuj.
7. Teraz brzegi lamówki złóż do lewej strony tak, by dotykały środkowej linii zaprasowania. Zaprasuj.
8. Nawiń lamówkę na szpulkę i gotowe. Tę lamówkę robiłam z kwadratu 35x35cm materiału i wyszło mi jej ponad 3,2 metra!
To tyle! Mamy lamówkę. następny wpis będzie o tym, jak wszyć ją w dekolt :)