Bez jakiego elementu nie wyobrażacie sobie funkcjonalnych, wygodnych ubrań? Dla mnie są to kieszenie. Czy spodnie, czy sukienka – kieszenie muszą być! Dlatego mam dla Was instrukcje szycia dwóch najprostszych typów kieszeni. Co ciekawe, obu metod da się użyć do poprawianie gotowej, nawet sklepowej odzieży!
To jest kurs Jakość Szycia, lekcja trzecia z ośmiu
Plan na dziś:
- nauczysz się wszywać niewidoczne kieszenie w szew boczny
- nauczysz się naszywać kieszeń na gotowe ubrania
Zwróć uwagę, że dziś zaczynają się lekcje praktyczne, czyli skończyła się laba i będę wymagać od Ciebie wyższego zaangażowania! Przygotuj stare prześcieradło lub inny kawałek tkaniny bawełnianej, na którym będziesz ćwiczyć. Od dziś przez kolejne pięć lekcji zajmiemy się rozkładaniem szycia ubrań na części pierwsze i uczeniem się każdego elementu krok po kroku.
Potrzebne będą: tkanina bawełniana, stanowisko do prasowania, linijka, maszyna do szycia, kreda (mydełko krawieckie), szpilki, igły, nici.
Szycie kieszeni – jak to ugryźć?
bardzo prosto: omnomnomnom
Sposób 1/ kieszenie naszywane
kliknij w obrazek, by zobaczyć instrukcję w powiększeniu
Instrukcja szycia: Na materiale narysuj kształt, jaki mają mieć kieszenie – może być standardowy spodniowy pięciokąt. Przy górnej krawędzi kieszeni został 3 cm zapasu na podłożenie, przy reszcie krawędzi – 1-1,5 cm. Wytnij kształt (1.) i obrzuć brzegi ściegiem zygzakowym lub owerlokowym (2.). Teraz przy użyciu żelazka złóż materiał przy górnej krawędzi dwa razy – ten krok szczegółowo opisywałam w instrukcji szycia serwetki (3.). Przeszyj złożenie ściegiem prostym (4.) tak jak pokazują zielone strzałki. Górny brzeg kieszeni jest już gotowy!
Przy pomocy żelazka zaprasuj do środka pozostałe zapasy kieszeni. Zgięcie tworzymy wzdłuż narysowanej kredą linii. Widzisz zielone strzałki na zdjęciu 5.? One mówią o tym, żeby przy samym rogu górnej krawędzi kieszonki zgiąć zapas dwa razy. Przyjrzyj się, jak to wygląda na zbliżeniu. Robimy to dlatego, żeby z kieszeni nie wystawały zapasy materiału.
Upewnij się, że kieszeń wygląda ładnie i symetrycznie po prawej stronie. Zepnij zaprasowane zapasy szpilkami (6.), żeby je ustabilizować. Połóż kieszeń na materiale, przypnij szpilkami i przyfastryguj kontrastową nicią (co to jest fastrygowanie?). Popatrz na zielone oznaczenia na zdjęciu 7. Kieszeń będziemy przyszywać zaczynając od górnej krawędzi. Pierwszy centymetr to gęsty zygzak – możesz na przykład przeszyć materiał 2-3 razy zygzakiem o gęstości 0,7 mm (jak to ustawić?). Potem przyszywasz kieszeń naokoło ściegiem prostym. Staraj się trzymać np. 2 milimetry od brzegu. Kończysz przy górnej kieszeni, też gęstym zygzakiem.
Pozostaje Ci związanie i obcięcie nici. Gratulacje, kieszeń jest gotowa!
Przykłady ubrań z naszytymi kieszeniami: puchaty biały sweter, kieszenie z Alfonsem Muchą (zdjęcie z mojego prastarego bloga, proszę o wyrozumiałość!).
Sposób 2/ niewidoczne kieszenie w szwach
kieszenie-niewidki dla wszystkich fanów Harry’ego Pottera
kliknij w obrazek, by zobaczyć instrukcję w powiększeniu
Żeby uszyć te kieszenie, potrzebujemy dwóch elementów. Pierwszym będą dwa kawałki materiału (np. prostokąty) zszyte ze sobą wzdłuż jednego z boków. Ten szew będzie udawał szew boczny ubrania (np. sukienki). Żeby wszyć w niego worek kieszeni (drugi element), musimy pozostawić niezszyte 12-15 centymetrów. W przypadku gotowej odzieży rozprujemy szew boczny ubrania i tam wszyjemy worek kieszeni.
Jak skroić worek kieszeni? Złóż na pół materiał i połóż na nim rękę pod kątem, pod którym wkładasz ręce do kieszeni. Odrysuj kształt dłoni zostawiając trochę miejsca i wygładzając krawędzie (1.). Zepnij obie warstwy materiału i wytnij kształt pozostawiając odpowiedni zapas z każdej strony (2.).
Fastrygowanie kieszeni do zapasów szwu bocznego. Krok wyżej wycięłaś dwa kawałki materiału o kształcie podobnym do łezki. Przymierz, czy worek kieszeni jest mniejszy od otworu w szwie bocznym (zielone oznaczenia na zdjęciu 3.). Jeśli nie, rozpruj jeszcze kawałek szwu. Gdy wszystko się zgadza, rozłóż materiał (lub ubranie) płasko na lewej stronie. Jedną łezkę przyfastryguj do zapasu tak jak to pokazałam na zdjęciach 4. i 5. Drugą przyfastryguj na tej samej wysokości do drugiego zapasu (6.).
Przyszywanie kieszeni do zapasów szwu bocznego. Teraz wrzucamy materiał pod maszynę i zszywamy kawałki materiału wzdłuż fastrygi. Pamiętaj, by wykonać przeszycie w pewnej małej odległości od szwu bocznego (zaznaczonej na zdjęciu 7. i 8.) – szyj odrobinę bliżej krawędzi materiału. Dzięki temu zabiegowi kieszeń będzie wszyta głębiej, czyli będzie mniej widoczna z zewnątrz (8.).
Zszywanie worka kieszeni. W tej chwili możesz włożyć rękę do kieszeni, z zewnątrz wygląda to już jako tako, ale kieszeń dalej jest “dziurawa”. Musimy zszyć ją tak, by wszystkie szwy gładko w siebie przechodziły. Składamy materiał na lewej stronie wzdłuż szwu bocznego i spinamy kieszenie szpilkami (9.). Zszywamy worek kieszeni wzdłuż krawędzi, przekraczamy szew łączenia łezki ze szwem bocznym i gładko przechodzimy w linię szwu bocznego (popatrz na strzałki na zdjęciu 11.). Zabezpieczamy brzegi ściegiem owerlokowym lub zygzakiem.
Nitki zawiązane i obcięte? Super, opanowałaś szycie kieszeni w szwie. Gratulacje, pojętna z Ciebie bestia!
Przykłady ubrań z kieszeniami w szwie: sukienka Kopciuszka, sukienka na zakończenie lata (obie kiecki są brązowe i mają niebieskie kieszenie, uwielbiam takie szczegóły!)
Oczywiście poza tymi dwoma przykładami jest jeszcze sporo sposobów na szycie kieszeni, na przykład kieszenie płaszczowe czy kieszenie z przodu spodni. Te są jednak najbardziej popularne i najprostsze do uszycia.
Wszystko jasne? W czymś pomóc, coś doprecyzować? Jeśli po pierwszym czytaniu nie wszystko jest zrozumiałe, przeczytajcie jeszcze raz. To powinno pomóc – przetestowane na ludziach ;)
Jeszcze jedna ważna sprawa na koniec! Jeśli będziecie ćwiczyć szycie korzystając z lekcji powstających w ramach kursu Jakość Szycia, możecie wrzucać na instagram zdjęcia z hashtagiem #SzycieZJoulenka (szycie z Joulenka) i oznaczać mnie @joulenka. Chętnie zobaczę Wasz twórczy bałagan, próby szycia albo gotowe ubrania! To taki hashtag wsparcia – będę przeglądać wszystkie zdjęcia i w razie czego pomagać w rozwiązaniu problemów ;)
Chcesz porządnie nauczyć się podstaw szycia?
Zapisz się na kurs szycia online, który prowadzę! Ucz się szycia we własnym tempie i naucz się nowych trików z 18 nagrań wideo: